Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

1 haftalık gebelik


1 haftalık gebelik

1 Haftalık gebeliknasıl anlaşılır?


Gebelik 40 haftalık bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı son adet tarihinin birinci günüdür. Gebelik haftası hesaplamasında, herkeste yumurtlama ve hamile kalma günü farklı olacağından ve bu günün tesbitinin zor olacağından dolayı son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınır. Yani adetleri düzenli olan bayanlarda gebelik haftanız son adet tarihinizin ilk gününe göre hesaplanır. Adet düzensizliği olan bayanlarda gebelik haftası hesaplaması farklı ultrason parametrelerine göre yapılır.

Gebelik birinci haftası aslında henüz gebeliğin oluşum aşamalarının devam ettiği dönemdir. Adet henüz başlamıştır. Henüz gebelik oluşmamıştır. Bu dönemde yumurtalıklardaki yumurtalar büyümeye başlar. Henüz bu dönemde yumurtalar döllenecek duruma gelmemiştir. Yumurtalar adetin 14. gününe kadar büyüyerek daha sonra yumurtlama işlemi gerçekleşir.

Kadınlarda pelviste yerleşmiş sağda ve solda olmak üzere 2 adet yumurtalık vardır. Bunlar içerisinde kadınların her adet döneminde gelişecek yumurtalar bulunmaktadır. Bu yumurtalar adetin başlamasıyla birlikte içlerinden birkaç tanesi seçilir ce büyümeye başlar. Büyüyen 2-3 adet yumurta diğer yumurtaların büyümesini baskılar ve sadece 1-3 adet yumurta gelişir. Her adet döneminde çoğunlukla bir yumurta atılır ancak bazen 2 yada 3 yumurta atılabilir. Gelişen yumurtanın büyümesiyle birlikte östrojen salgısı artmaya başlar. Ancak gebeliğin birinci hastasında östrojen seviyeleri henüz semptom oluşturacak seviyelere gelmemiştir. Bu nedenle bu haftada kadında gebelik belirtileri yoktur.

Bu haftalarda yapılan muayeneye gebelik öncesi muayene diyoruz. Gebelik öncesi muayenenizi ihmal etmeyiniz. Muhakkak yaptırınız. Gebeliğe sağlıklı bir başlangıç yapmak, gebeliğin sağlıklı sonlanması açısından oldukça elzemdir. Gebelik öncesi muayenede yapılacakkan ve idrar testleriniz ile gebelikte problem çıkarabilecek patolojiler tesbit edilmekte ve gebelik oluşmadan önce tedavileri mümkün olmakta yada gebelik ertelenmektedir. Aksi halde gebelikte geçirilebilecek bazı rahatsızların bebeğinizde ciddi aormalliklere neden olabileceğini unutmayınız. Gebelik öncesi muayenenizi, kan ve idrar testlerinizi, gerekirse smear, hpv ve patoloji testlerinizi kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Gebelik düşünen kadınların 2-3 ay öncesinde folik asit kullanmaya başlaması önerilir. Günlük alınacak 400 mikrogram folik asidin bebekte nöral tüp defekti dediğimiz omirilikte oluşabilecek açıklık riskini azalttığı bildirilmektedir. Yine gebelik öncesi sigara, alkol yada uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması oldukça önemlidir. Gebelik öncesi aşırı kilolu olan bayanların kilo verdikten sonra gebelik düşünmeleri hem gebelikte kendi sağlıkları hemde bebeğin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Bu açıdan gerekirse bir diyetisyen kontrolünde kilo verilmesi gerekebilir.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik Takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com