Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

16 haftalık gebelik


16 haftalık gebelik

16 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


16 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 14-17 cm, kilosu ise 110-130 gramdır. Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Artık baş hareketlerini de serbestçe yapma yeteneğini kazanıyor. Kollar ve bacaklarını zaten çok aktif bir şekilde hareket ettirebiliyor. Kafa büyümesi biraz yavaşladığı için vücuda oranı yavaş yavaş küçülecektir. Bu haftadan sonra bebeğiniz ultrason muayenesinde yüksek rezolusyonlu seslere karşılık vermeye başlayacaktır. Bebeğinizin bacakları kollarından daha uzun olmaya başlar. Yine bebeğinizin el ve ayak tırnakları gittikçe uzamaya başlamıştır. Bebeğinizin göz kapakları kapalı olmasına rağmen göz hareketlerini görebilirsiniz.

Bu haftada artık cinsiyet tahmini daha büyük doğruluk oranıyla yapılabilir. Ancak cinsiyet tesbiti tamamen bebeğin pozisyonu ile alakalıdır. Bazen daha ileri haftalara kadar bebeğinizin cinsiyeti ultrasonda görülemez. Kız bebeklerde cinsiyet tayininde yanılmalar erkek bebeğe göre biraz daha fazladır. Daha önce doğum yaptıysanız bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Ancak ilk gebeliğiniz ise gebeliğin 20. haftasında hissetmeye başlayacaksınız.

Vücuttaki kan miktarı %50 oranında artar. Bu nedenle mukozalarda ödemler oluşabilir. Bunlara bağlı burun tıkanıklığı ve burunda kanamalar olabilir. Bu haftalardan itibaren solunum güçlüğü yaşanabilir. Bu sıkıntı solunum sistemi ile ilgili gebeliğe bağlı değişikliklerden kaynaklanır. Yavaş yavaş diyafram büyüyen rahme bağlı olarak yukarı itilmeye başlar ve hasta derin nefes alamaz. Daha hızlı nefes almaya başlar. Bu hastalarda nefes darlığı olarak hissedilebilir. Bu haftalarda güneşe çıktığınızda cildinizdeki lekelenmeler artabilir. Güneşe çıkarken güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Nöral tüp defekti ve Down Sendromu belirlenmesinde kullanılan üçlü ve dörtlü test 16-20 haftalar arasında yapılabilir. Ancak en ideal haftalar 16-18. gebelik haftaları arasıdır. İkili testinizi yaptırdıysanız doktorunuz üçlü yada dörtlü testi önermeyebilir. Ancak bu testlerin değerlendirilme yöntemlerinde oturmuş bir kural yoktur. Bazı hekimler sadece ikili test yaparken, bazıları ikili test ile beraber üçlü test yada dörtlü testi de yaparak beraber değerlendirmeyi tercih edebilir. Her iki yöntemde doğrudur. Bu testlerde yüksek risk saptanan gebelere anne kanında fetal hücrelerin tesbit edildiği NIPT testi önerilir. Bu testte amniosentez yada koryon villüs örneklemesindeki düşük riski yoktur. Ancak pahalı bir testtir. Yaptıramayan riskli hastalara amniosentez yada koryon villüs örneklemesi uygulanabilir. Bu işlemlerde 1/500 oranında düşük riski mevcuttur.

Gebeliğin erken haftalarında uykuya meyil varken bu haftalardan sonra uykusuzluk problemi gelişebilir. Bu problemi yenmek için her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkın ve gün içerisinde mümkünse uyumayın. Akşam yatmadan önce yapacağınız hafif bir egzersiz uyumanızı kolaylaştıracaktır. Gece yatmadan önce sıvıyı çok almayınız. Kafein içeren içeceklerde de uzak durunuz. Bütün bunlara rağmen hala uykusuzluk çekecek olursanız ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışınız.

Bu haftadan itibaren ultrason ölçümlerinde bakılan parametreler değişmektedir. Daha önce baş popo mesafesi ölçülürken şimdi baş çapı (BPD), karın çevresi (AC), femur uzunluğu (FL) ve bazı gerekli durumlarda baş çevresi (HC) ölçülmektedir. Ölçülen bu parametrelere göre cihaz bebeğin kilosunu hesaplamaktadır. Burada yapılan ultrason ölçümleri son adetinize göre olan bebeğin haftasıyla birebir uyuşması gerekmez. Burada önemli olan nokta bebeğinizin gelişiminin son adet tarihinize göre hesaplanan gebelik haftasıyla benzer olmasıdır.

Bu haftadan sonra mümkün olduğu kadar sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Sırt üstü yatarsanız büyüyen rahminiz karın arka duvarındaki büyük damarlara bası yapacak ve bu bası bir taraftan bebeğinize giden kan akımını azaltırken bir taraftanda sizde baş dönmesi, terleme, çarpıntı gibi problemlere neden olacaktır. Böyle bir durum yaşayacak olursanız telaşlanmayın ve derhal sol yanınıza dönünüz. Hızlı bir rahatlama hissedeceksiniz. Gebelik boyunca sol yan tarafınıza doğru yatmanız bu sıkıntıları yaşamanızı engelleyecektir.

Gebelikte beslenme her zaman olduğu gibi bu haftada da önemlidir. Özellikle bol sıvı alınması önerilir. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda beslenmenize devam ediniz. Gebelikte cinsellik bebeğe zarar vermez. Tedirgin olmayınız. Gebeliğin son 3 haftasına kadar cinsel birliktelikte sakınca yoktur.

Bacaklarda varis oluşumu gebelik büyüdükçe artacaktır. Bu nedenle uzun süre ayakta kalmayınız, ayaklarınızı sarkıtarak uzun süre oturmayınız ve bacak ağrısıyla birlikte varisleriniz varsa bir uzmana görününüz.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik Takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com