Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

18 haftalık gebelik


18 haftalık gebelik

18 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


18 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 20 cm, kilosu ise 200-220 gram civarındadır. Bebeğinizin el ve ayak açma kapama hareketleri daha sık ve kuvvetlidir. Bebeğin barsaklarında mekonyum adı verilen dışkı oluşmaya başlar. Yine erkek bebeklerde prostat gelişimi de başlar. Akciğerler oluşmuştur ancak 35. gebelik haftasına kadar gelişimi devam edecektir.

Bu haftalarda tansiyon değerleriniz düşebilir. Tüm vücuttaki kan damarlarında gevşeme olması bu tansiyon düşüklüğünün nedenidir. Bu nedenle bol sıvı almaya ve düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Baş dönmesi yaşandığında uygun bir yerde iseniz hemen uzanmalı ve bacaklarınızı yukarı doğru kaldırmalısınız, eğer uygun bir yerde değilseniz hemen çömelmelisiniz.

Detaylı ultrason dediğimiz ayrıntılı ultrason bu haftadan itibaren yapılabilir. 18-24. gebelik haftasında radyoloji uzmanı yada perinatologlar (riskli gebelik uzmanı) tarafından yapılır. Bebeğin organlarının en net şekilde değerlendirildiği haftalardır bu haftalar. Hayatla bağdaşmayan bir anomali tesbit edildiğinde bu gebelerde terminasyon dediğimiz gebelik sonlandırması uygulanır. Bu işlem için anne ve babanın rızası ve imzası gereklidir. Yine kadın doğum uzmanlarından oluşan bir heyet tarafından da terminasyonun uygun olduğu belirtilmelidir.

18. gebelik haftasında üçlü yada dörtlü testinizi yaptırabilirsiniz. 22. gebelik haftasına kadar yapılabilen bu testleri için en ideal dönem 16-18. gebelik haftasıdır. Bazı hekimler sadece ikili test yaparken, bazıları ikili test ile beraber üçlü test yada dörtlü testi de yaparak beraber değerlendirmeyi tercih edebilir. Her iki yöntemde doğrudur. Bu testlerde yüksek risk saptanan gebelere anne kanında fetal hücrelerin tesbit edildiği NIPT testi önerilir. Bu testte amniosentez yada koryon villüs örneklemesindeki düşük riski yoktur. Ancak pahalı bir testtir.

Bu haftalarda mümkün olduğu kadar sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Sırt üstü yatarsanız büyüyen rahminiz karın arka duvarındaki büyük damarlara bası yapacak ve bu bası bir taraftan bebeğinize giden kan akımını azaltırken bir taraftanda sizde baş dönmesi, terleme, çarpıntı gibi gebelik belirtilerine neden olacaktır. Böyle bir durum yaşayacak olursanız derhal sol yanınıza dönünüz.

Gebelikte beslenmenize özen göstermeye devam edelim. Hızlı kilo alımı oluyorsa doktorunuza danışmanızda ve yardım almanızda fayda vardır. Gerekirse bir diyetisyene görünebilirsiniz. Özellikle bol sıvı alınması önerilir. Gebelikte cinsellik bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Hamileliğinizin son 3 haftasına kadar cinsel birliktelikte sakınca yoktur.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA