Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

20 haftalık gebelik


20 haftalık gebelik

20 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


20 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 25 cm, ağırlığı ise 250-320 kilogramdır. Kız bebeklerde rahim gelişmesi bu haftada başlar. Bebeklerde belli aralıklarla uyku ve uyanıklık durumları gelişmeye başlayacaktır. Bebeğinizin saç ve kaş oluşumu başlamıştır. Hareketlerini çok aktif bir şekilde hissedeceksiniz. Kız bebeklerde vajina ve labiumlar gelişmeye devam ederler.

Artık gebeliğinizin ilk yarısını doldurmak üzeresiniz. Rahim bu haftada göbek deliğine kadar yükselmiştir. Bu haftadan itibaren rahmin en üst noktası ile pubis kemiği arasındaki mesafenin cm cinsinden değeri gebelik haftanızı verecektir. Bu haftadan sonra göbek deliği ile pubis kemiği arasındaki ortada kalan çizgi koyulaşmaya başlayacaktır. Bu çizgiye linea nigra adı verilir.

Bu haftaya kadar her anne adayında farklı olmakla birlikte 3.5-6 kilo civarında kilo alımı oluşur. Tüm gebelik boyunca alınması gereken ideal kilo 11-12 kilodur. Doğum sonrası alınan bu kilonun 7-8 kilosu zaten düşecektir. Bu haftalarda gebelerde özellikle bacaklarda sıvı birikimi dediğimiz ödem artar. Aşırı ödem oluşumu durumunda yada ellerde yüzde aniden ödem oluşması durumunda preeklampsi dediğimiz gebelik zehirlenmesi gelişebilir. Bu nedenle ciddi ödem gelişenlerde preeklampsi gelişimi açısından uyanık olunmalıdır.

Rahmin giderek büyümesine bağlı olarak kadınlarda ağırlık merkezi değişir. Bu gebelerde düşme riskini beraberinde getirecektir. Bu nedenle gebeler dikkatli olmalı, yüksek topuklu ayakkabılar giymemeli ve hızlı hareketlerden kaçınmalıdır.

Bu haftalarda gebeler saçlarının ve turnaklarının daha hızlı uzadığını farkedecektir. Gebelikteki hormonal değişimlere bağlı gelişen bu durum sizi endişelendirmesin.

Detaylı ultrason dediğimiz ayrıntılı ultrason bu haftada da yapılabilir. 18-24. gebelik haftasında radyoloji uzmanı yada perinatologlar (riskli gebelik uzmanı) tarafından yapılır. Bebeğin organlarının en net şekilde değerlendirildiği haftalardır bu haftalar. Bebeklerde tesbit edilen anomalilerin doğum sonrası tedavisi mümkün olanlar için gebelik döneminde gerekli hazırlıkların yapılması ve doğum yapılacak kliniğin belirlenmesi açısından detaylı ultrason oldukça önemlidir. Bu nedenle 18-24 hafta arasında tüm gebelerin ayrıntılı ultrason yaptırması önerilir.

Bu haftalarda mümkün olduğu kadar sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Sırt üstü yatarsanız büyüyen rahminiz karın arka duvarındaki büyük damarlara bası yapacak ve bu bası bir taraftan bebeğinize giden kan akımını azaltırken bir taraftanda sizde baş dönmesi, terleme, çarpıntı gibi gebelik belirtilerine neden olacaktır. Böyle bir durum yaşayacak olursanız derhal sol yanınıza dönünüz.

Gebelikte beslenmenize özen göstermeye devam edelim. Hızlı kilo alımı oluyorsa doktorunuza danışmanızda ve yardım almanızda fayda vardır. Gerekirse bir diyetisyene görünebilirsiniz. Özellikle bol sıvı alınması önerilir. Günlük kalsiyum ihtiyacınız 1200 miligramdır. Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için süt ve süt ürünlerini ve yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketiniz. Bu yiyecekleri bolca tüketenlerde dışarıdan kalsiyum içeren ilaçların alınmasına gerek yoktur.

Gebelikte cinsellik bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Hamileliğinizin son 3 haftasına kadar cinsel birliktelikte sakınca yoktur.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik Takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com