Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

21 haftalık gebelik


21 haftalık gebelik

21 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


21 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


21 haftalık gebelikte bebeğin boyu 28 cm. ve ağırlığı yaklaşık 400 gramdır. Artık bebek hareketlerini daha rahat hissedeceksiniz. Bebek hareketleri hafta geçtikçe artacak ve şiddetlenecektir. Bebek büyüdükçe dışarıdan verilen ses ve dokunma gibi uyaranları hissetttiğini ve tepki verdiğini göreceksiniz. Bebekler bu haftalarda artık dışarıdan gelen yüksek frekanslı sesleri işitebilmektedir. Dışardan gelen seslere tepki verebilmektedir. Bu haftalarda gebelere hafif müzik tarzı rahatlatıcı müziklerin dinletilmesi uygun olacaktır. Plasenta büyüklük açısından bebeğin büyüklüğüne yakındır. Gebeler bu dönemde hıçkırık şeklinde bebek hareketlerini sık sık hissedebilir. Bebek amnion sıvısını daha fazla yutmaya başladığından hıçkırıklar oluşabilir.

Bebeğinizin hızlı bir şekilde büyümesi devam etmektedir. Hem bebeğinizin ihtiyaçlarının artması hemde bebeklerin dış ortama göre daha düşük oksijenli bir ortamda olmalarından dolayı bebeğin kalp atımı hem daha güçlü hemde daha hızlıdır. Dakikada 120-160 arasında atmaktadır.

21 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


Bu haftalarda artık rahim hızla büyümekte ve kasık ağrılarının giderek artmaktadır. Özellikle bacak arasında genital bölgede hissedilen ağrılar pek çok gebede görülmektedir. Bu pelvis kemiklerine bağlı bağların gerilmesine bağlı gelişmektedir. Yine diş eti kanamaları ve burun kanamaları bu haftalarda artabilir. Bacaklarda ödem ve kramplar aynı şekilde devam etmektedir.

Bu haftalarda halen bebeğin eşi yukarıya doğru çekilmektedir. 24 haftalık gebelikte artık olması gereken yere çekilmiştir. Bu haftadan sonra çok fazla yukarıya çekilme olmaz. Eğer plasenta bebeğin doğumunu etkileyecek şekilde aşağıda kalacak olursa plasenta previa dediğimiz bir durum oluşur. Bu durumda normal doğum önerilmez. Çünkü normal doğum sırasında oluşabilecek kanamalar hem bebeğin hemde annenin hayatını tehdit edecektir.

20 haftalık gebelikten sonra vücutta yağ oranı hızla artmaktadır. Bu nedenle sivilcelenme artmaktadır. Doğal yüz temizleyiciler yada sabunlar kullanabilirsiniz. Makyaj yapmak isterseniz yağsız ürünler kullanınız.

Detaylı ultrason dediğimiz ayrıntılı ultrason 21 haftalık gebelikte halen yapılabilir. 18-24. gebelik haftasında radyoloji uzmanı yada perinatologlar (riskli gebelik uzmanı) tarafından yapılır. Riskli hastalarda yada kalpte herhagi bir problem tesbit edilecek olursa bu gebelerde fetal eko ile kalbin detaylı olarak değerlendirilmesi gereklidir. Aynı zamanda doppler ultrason dediğimiz teknikle rahime giden ve uterin arter denilen damarlardaki direnç ölçülür. Bu damarlardaki bu haftalardaki direnç artımı ileride gelişebilecek preeklampsi yada bebekte gelişme geriliğinin habercisi olacaktır.

21 haftalık gebelikte mümkün olduğu kadar sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Rahatsızlık hissedecek olursanız hemen sol tarafınıza dönmelisiniz. Gebelikte beslenmenize özen göstermeye devam ediniz. Günde 1.5-2 litre sıvı almanızda fayda var.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com