Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

3 haftalık gebelik


3 haftalık gebelik

3 Haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


3. gebelik haftasında henüz gebelik oluşmamıştır. 2. gebelik haftası sonunda başlayan yumurtlama işlemi sonrasında yumurta tüpler tarafından tutularak rahim içine doğru yönlendirilir. Yumurta tüplerin kendi hareketleri ve tüp içerisindeki fırça şeklindeki yapılar sayesinde rahim içerisine doğru ilerlemeye başlar. Bu ilerleyiş sırasında tüpler içerisinde sperm tarafından yumurta hücresi döllenir. Döllenen yumurta bölünmeye başlarken bir taraftanda rahim içerisine doğru olan yolculuğuna devam eder. Döllenen yumurta artık embriyo adını alır. Bu yolculuk yaklaşık 6 gün sürer. 6 gün sonunda rahim içine gelen embriyo endometrium denen tabakanın içerisine gömülmeye başlar.

3 haftalık gebelikte cinsel birliktelik sonrası vajene bırakılan spermler vajenin asit ortamından hızlı bir şekilde rahim ağzına doğru yol katederler. Yumurtlamanın olduğu dönemde östrojenin etkisiyle rahim ağzındaki sekresyonlar spermlerin rahim ağzından rahim içine geçişini kolaylaştırır. Rahim içine geçen spermler hızlı bir şekilde tüplere doğru yönlenirler. Spermlerin yumurtaya olan bu yolculuğunda yumurtanın negatif yüklü, spermlerin pozitif yüklü olması da oldukça önemli bir etkendir. Vajene bırakılan spermlerin yumurtaya ulaşma yolculuğu yaklaşık 10 saat sürer. Yumurtaya en sağlıklı spermler ulaşacaktır. Yine bu sağlıklı spermler içerisinde en sağlıklısı yumurtayı dölleyecektir. Nadir görünen çoğul gebeliklerde birden fazla sperm yumurtayı dölleyebilir. Yumurtaya sperm girişi olunca artık yumurtanın kabuğu sertleşir ve diğer spermlerin girişini engeller.

Yumurtlama sonrası yumurtalıkta kalan bölümde, eğer embriyo rahim içine yerleşir ve gebelik oluşursa korpus luteum dediğimiz bir yapı oluşur. Bu yapı gebeliğin devamı için gerekli progesteron hormonunu salgılar. Ancak yumurta döllenmezse yada döllenen yumurta rahime yerleşemezse korpus luterum oluşmaz. Yumurtalıkta kalan dokunun kanlanması azalır ve korpus albikans dediğimiz fibröz bir yapı oluşur.

Bu haftada henüz gebelik testi ile gebeliğin tesbit edilmesi mümkün değildir. Embriyo henüz rahim içine yerleşmiştir ve hcg hormonu dediğimiz gebelik hormonunu yeni salgılamaya başlayacaktır. Gebelikle ilgili kadında herhangi bir bulgu da henüz oluşmamıştır.

Gebelik öncesi muayene amacıyla doktora görünülmesi sağlıklı bir gebelik takibi açısından oldukça önemlidir. Gebelik öncesi muayenede yapılacak kan ve idrar tahlilleri ile gebelik öncesi var olan riskler belirlenir. Gebelik öncesinde günde 400 mikrogram folik asit kullanmayı unutmayınız.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA