Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

31 haftalık gebelik


31 haftalık gebelik

31 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


31 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


31 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 40 cm, kilosu ise 1650 gramdır. Bebeğinizin büyüme hızı bu haftadan sonra biraz azalacaktır. Bu haftalarda bebeğin amnion sıvısı oldukça fazladır ve bebek hareketlerini daha fazla hissedebilirsiniz. 32 haftalık gebelikten itibaren bebeğin alanı gittikçe daralacak ve buna bağlı olarak bebek hareketlerinde hafif bir azalma yaşanacaktır. Ancak bebek hareketlerinin belirgin olarak azaldığını düşünüyorsanız doktorunuzla irtibata geçmenizde fayda vardır.

Bebeğiniz ters ise bu haftadan itibaren yavaş yavaş dönmeye başlayacaktır. Bebeğinizin ultrasonda parmaklarını emerken görebilirsiniz.

31 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


Karnınız iyice büyüdü. Buna bağlı olarak karın çatlaklarını yoğun olarak yaşayabilirsiniz. Karındaki çatlakları azaltmak için zeytinyağlı yada bademyağlı kremler kullanabilirsiniz. Bunlar cildinizi yumuşatarak çatlakların azalmasını sağlayacaktır. Ancak karın çatlaklarının oluşması sizin genetik yapınızla alakalıdır. Eğer cilt yapınız çatlamaya müsait ise hangi kremi kullanırsanız kullanın karında çatlaklar oluşacaktır. Kremler bu çatlakları bir miktar azaltabilir.

Doğum yaklaştıkça değişik rüyalar görmeye başladınız. Bunların nedeni çevreden, internetten yada medyadan duyduğunuz anormal ve korku dolu doğum hikayeleridir. Bu tür hikayelere itibar etmeyiniz. Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de olumsuz haberler olacaktır.

Gebelikte her dönemde olabileceği gibi özellikle doğumun yaklaştığı bu haftalarda gebelik depresyonu görülebilir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde depresyon daha sık görülür. Daha önce yaptığı işlerden zevk almayan, aşırı yorgun hisseden yada çok uyumaya başlayan kişilerde gebelik depresyonu başlamış olabilir. Bu tür durumlarda psikolojik destek almak faydalı olacaktır. Aksi taktirde gebelik sırasında sıkıntı çekileceği gibi özellikle bebek bakımının önemli olduğu doğum sonrasında daha fazla sıkıntı yaşanacaktır.

Uzun süre ayakta kalmayın. Aksi halde ayaklarınızdaki ödem artacaktır. Dinlenirken ayaklarınızın altına 2 adet yastık koyarak ayaklarınızı yükseltirseniz ödeminiz daha çabuk azalacaktır. Bu dönemde sık sık dinlenmeyi ihmal etmeyiniz.

31 haftalık gebelikte bacak krampları, kasık ve bel ağrıları, hemoroid ve varis gibi damar genişlemeleri, mide yanması gibi şikayetler oldukça sık görülmektedir. Gebelikte kramplar sadece kalsiyum eksikliğinden olmaz. Magnezyum eksikliği de kramplara neden olabilir. Eğer kramplarınız çoksa doktorunuz size kalsiyum yada magnezyum takviyesi uygulayabilir.

Gebelikte beslenme oldukça önemlidir. Bebeğiniz büyüdükçe demir ve kalsiyum ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle yeterince diyetle demir ve kalsiyum alamayan anne adaylarına dışarıdan demir ve kalsiyum takviyesi yapmak uygun olacaktır. Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmenize devam ediniz.

Riskli gebeliklerde 28 haftalık gebelikte NST dediğimiz bebek kalp grafilerinin çekimine başlanabilir. NST (non stress test) bebeğin anne karnında rahat olduğunun bir göstergesidir. Ancak normal çıkmayan bir NST bebeğin durumunun kötü olduğu anlamına gelmez. Annenin aç olması, bebeğin uyuyor olması yada kullanılan bazı ilaçlar da NST nin normal çıkmamasına neden olabilir.

Gebelikte cinsellik açısından gebeliğin son 3 haftasına kadar herhangi bir sakınca yoktur.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com