Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

35 haftalık gebelik


35 haftalık gebelik

35 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


35 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


35 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 44 cm, kilosu ise 2450 gramdır. Bebeğinizin akciğer gelişimi tamamlanmıştır. Bu haftadan itibaren doğacak bebeklerde genelde küvez ihtiyacı dahi olmaz. Organ gelişimleri büyük ölçüde tamamlandı. Ancak bazı organların gelişimleri doğum sonrası da devam edecektir. Bu haftadan sonra bebek sadece kilo alacaktır.

35 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


Artık yavaş yavaş doğum heyecanı sizi sarmaya başladı. Bir taraftan mutlu bir bekleyiş varken bir taraftan da acaba bebeğime bir şey olurmu korkusu oluşmaya başlayacaktır. Tedirgin olmayın. Doktorunuzun kontrolü altında, hastanedeki yardımcı sağlık personelinin gözetiminde olacaksınız.

35 haftanın bitiminden itibaren doktorunuz sizi haftalık muayenelere çağıracaktır. Her muayenede bebeğinizin kalp grafisi (NST) çekilecektir.

35 haftalık gebelikte bacak krampları, kasık ve bel ağrıları, hemoroid ve varis gibi damar genişlemeleri, mide yanması gibi şikayetler oldukça sık görülmektedir. Bu haftalarda ödemleriniz daha da artmış olabilir. Ödeme bağlı bazı hastalarda ellerde uyuşma ve karıncalanma olabilir. Bu genelde kanaldan geçen sinirlerin sıkılmasına bağlı olarak gelişir. Gebelik bitiminde genelde kendiliğinden düzelir.

Bu haftalarda yorgunluk problemleriniz artmaya başlayabilir. Fırsat buldukça dinlenmeye çalışın. Uykunuzun, beslenmenizin düzenli olmasına gayret edin. Kendinizi aşırı yoracak işlerden kaçının. Yürüyüş yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Bu haftalarda yalancı doğum ağrıları görülebilir. Bu yalancı doğum ağrıları uzun sürmez, hastada ağrı oluşturmaz ve rahim ağzında açılmaya neden olmaz. İstirahatle yada ağrı kesi alınca düzelir. Ancak gerçek doğum ağrılarında ise bu durumların tam tersi görülür. Gebelikte cinsellik açısından gebeliğin son 3 haftasına kadar herhangi bir sakınca yoktur.

32 haftalık gebelikten itibaren NST dediğimiz bebek kalp grafilerinin çekimlerine başlanmaktadır. Riskli gebeliklerde 28 haftalık gebelikte NST çekimine başlanabilir. NST (non stress test) bebeğin anne karnında rahat olduğunun bir göstergesidir. Annenin aç olması, bebeğin uyuyor olması yada kullanılan bazı ilaçlar da NST nin normal çıkmamasına neden olabilir.

32 haftalık gebelikte artık doğum öncesi izne ayrılabilirsiniz yada doğum öncesi izninizin 5 haftalık başlangış bölümünü doğum sonrasına aktarabilirsiniz. SGK doğumunuzun 40 haftada olacağını varsayarak 32 haftadan itibaren izne ayrılabilmenize olanak sağlamıştır. Eğer izne ayrılmak istemiyorsanız doktorunuz çalışmanızda herhangi bir sakınca yok derse 5 haftalık izninizi doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

Artık hangi hastanede doğum yapacağınıza, doğum şeklinize karar verme ve doğum çantasını hazırlama zamanı geldi. Bağlangıçtan beri normal doğum istiyor olabilirsiniz. Ancak normal doğumun olabilirliği konusunda doktorunuzla istişarede bulunun. Gebelik takibi sırasında zaten dokrotunuz sezeryan ameliyatı gerektirecek bir durum varsa size bilgi verecektir.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com