38 haftalık bebek kaç kilo olmalı
Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

38 haftalık gebelik


38 haftalık gebelik

38 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


38 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


38 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 48 cm, kilosu ise 3000 gram civarındadır. Bebeğinizin barsaklarında mekonyum adı verilen ilk dışkısı birikmeye başlamıştır. Doğumdan sonraki ilk 24 saatte bebek dışkısını yapacaktır. Doğum sonrası idrar yapması ise ilk 72 saate kadar takip edilebilir. Ancak büyük çoğunluğu ilk 25 saatte idrarını yapmaktadır. Hatta bazı bebekler doğum sonrası hemen idrar yapar. Hatta bazen bebek doktorunun yada hemşiresinin üzerine işiyebilir. Bu tür güzel kazalarda yaşanabilmektedir. Bebeğinizin eliyle kavrama yeteneği oldukça gelişti. Doğum sonrası hemen elleriyle sıkı bir şekilde sizi tutacaktır.

Bebeklerin başında bulunan kemikler hala sertleşmemiştir. Normal doğum kanalından daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Amnion mayisi 1litre civarındadır. Plasenta 700 gram ağırlığındadır. Doğuma yakın göbek kordonu 60-75 cm arasındadır. Bazen kordonun bebeğin boynuna dolandığı ultrasonda görülebilir. Tedirgin olmayınız. Bazı bebekler boynuna kordon dolanmış şekilde doğmaktadır.

38 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


Sık idrara çıkma, vajinal akıntının artması, ishal, karın kaşınması, ayaklarda ve bileklerde şişkinlik, uyumada zorluk çekme gibi durumlar bu dönemde oldukça sık yaşanmaktadır. Tedirgin olmayınız.

Doğum zamanınız oldukça yaklaştı. Artık 38 haftalık gebelikten sonra herhangi bir zamanda doğum sancılarınız başlayabilir. Doğumların %75’ i 38-42 hafta arasında gerçekleşir. Gebelerin %20’si 38 haftalık gebelikten önce doğum yapar. Sadece %5’lik kısmı 42 haftaya kadar doğurmayabilir. Hekimlerin büyük çoğunluğu 41 hafta dolana kadar bekler. 41 haftalık gebelikte hala sancı yoksa suni sancı verme yoluna gidilir. Bazı kliniklerde ise herhangi bir problem yoksa 42 haftanın dolumuna kadar beklenir. Ancak 41 haftadan sonraki beklemelerde bebekle ilgili problem çıkma ihtimali bir miktar artmaktadır. Bu nedenle genellikle tercih edilen 41 haftanın dolmasıyla artık doğum eyleminin başlatılmasıdır.

Doğum ağrılarınız başlayacak olursa doktorunuzla irtibata geçiniz. Her sancısı olan gebe hastaneye yatırılmaz. Eğer sancılarınız 1 saatten daha seyrek geliyor, çok hafif bir şekilde geçiyorsa ve bebek hareketleri iyi ve bilinen bir riskiniz yoksa muayene olduktan sonra evde istirahat etmeniz önerilecektir. Ancak sancılarınız saatte birin altına düştüyse yakın takip için hastaneye yatış önerilebilir. Sancılarınız 10 dakikada eğer 3 tane gelecek şekilde sıklaştıysa ve sancı geldiğinde 30-50 saniye sürüyorsa artık doğum sancılarınız başlamış demektir. Bundan sonra rahim ağzındaki açılma belli aralıklarla muayene yapılarak takip edilecektir.

38 haftalık gebelikte 11-13 arasında kilo almış olmalısınız. Göğüslerinizde artık bebeğinize süt vermek için hazırlanıyor. Doğum sonrası ilk gelen süte kolostrum adı verilir. Kolostrum yenidoğanı en iyi şekilde beslemek ve korumak için antikorlarla doludur ve içinde çokça protein ve az miktarda yağ ve şeker bulunur.

Eğer çalışıyorsanız 37 haftalık gebelik dolduğunda artık resmi olarak SGK nın sizin için öngördüğü doğum öncesi izne ayrılabilirsiniz. Planlı sezeryan olacaklar için süre oldukça kısaldı. sezeryan ameliyatı 38 haftalık gebelik süresini dolduran tüm gebelerde yapılabilir. Normal doğum için ise 41 haftalık gebelik süresinin dolumuna kadar gebelik takibine devam edilecektir.

Bu haftalarda bazı hekimler çatı muayenesi yapmayı tercih ederken bazı hekimler sancı başladıktan sonra çatı muayenesi yapmanın daha anlamlı olduğunu düşünür. Kemik çatıda belirgin bir darlık olup olmadığının belirlenmesi, ciddi pelvis darlığı olan gebeleri belirlemek açısından oldukça önemlidir.

Planlı sezeryan olacaklar için süre oldukça kısaldı. Sezeryan ameliyatı 38 haftalık gebelik süresini dolduran tüm gebelerde yapılabilir. Doktorunuz gebelik haftanıza göre sizin için sezeryan ameliyatı randevunuzu ayarlayacaktır. Normal doğum için ise 41 haftalık gebelik süresinin dolumuna kadar gebelik takibine devam edilecektir.

Bu haftalarda gebelikte cinsel ilişki yasaklanır. Bu haftalarda vajinal akıntınız artabilir. Kırmızı ve sümüksü bir tıkaç atılabilir. Nişan adı verilen bu tıkacın atılması doğumun yakın zamanda başlayacağının bir belirtisi olabilir. Sancı, kanama, su gelmesi yada bebek hareketlerinde azalma olursa derhal doktorunuzla irtibata geçiniz. Doğum çantası her an hazır bir vaziyette bulunmalıdır.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com