Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

39 haftalık gebelik


39 haftalık gebelik

39 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


39 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


39 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 49 cm, kilosu ise 3200 gramdır. Bebeğiniz artık dışarıda kendi başına yaşayabilecek kapasitededir. Anne karnında bebekler nefes alıp verme egzersizleri yapmaktadır. Bebeğin tüyleri neredeyse tamamen dökülmüştür. Sadece omuzlarında ve sırtında bir miktar tüy kalabilir. Bebeğinizin barsaklarında mekonyum adı verilen ilk dışkısı birikmeye başlamıştır. Doğumdan sonraki ilk 24 saatte bebek dışkısını yapacaktır. Bebeklerin başında bulunan kemikler hala sertleşmemiştir. Normal doğum kanalından daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Bazen kordonun bebeğin boynuna dolandığı ultrasonda görülebilir. Tedirgin olmayınız. Bazı bebekler boynuna kordon dolanmış şekilde doğmaktadır.

39 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


Sık idrara çıkma, vajinal akıntının artması, ishal, karın kaşınması, ayaklarda ve bileklerde şişkinlik, uyumada zorluk çekme gibi durumlar bu dönemde oldukça sık yaşanmaktadır. Tedirgin olmayınız.

Doğum zamanınız oldukça yaklaştı. Artık 38 haftalık gebelikten sonra herhangi bir zamanda doğum sancılarınız başlayabilir. Doğumların %75’ i 38-42 hafta arasında gerçekleşir. Gebelerin %20’si 38 haftalık gebelikten önce doğum yapar. Sadece %5’lik kısmı 42 haftaya kadar doğurmayabilir.

Doğum ağrılarınız başlayacak olursa doktorunuzla irtibata geçiniz. Sancılarınız 10 dakikada eğer 3 tane gelecek şekilde sıklaştıysa ve sancı geldiğinde 30-50 saniye sürüyorsa artık doğum sancılarınız başlamış demektir. Bundan sonra rahim ağzındaki açılma belli aralıklarla muayene yapılarak takip edilecektir.

39 haftalık gebelikte 11-13 arasında kilo almış olmalısınız. Göğüslerinizde artık bebeğinize süt vermek için hazırlanıyor. Doğum sonrası ilk gelen süte kolostrum adı verilir. Kolostrum yenidoğanı en iyi şekilde beslemek ve korumak için antikorlarla doludur ve içinde çokça protein ve az miktarda yağ ve şeker bulunur.

Bu haftalarda bazı hekimler çatı muayenesi yapmayı tercih ederken bazı hekimler sancı başladıktan sonra çatı muayenesi yapmanın daha anlamlı olduğunu düşünür. Kemik çatıda belirgin bir darlık olup olmadığının belirlenmesi, ciddi pelvis darlığı olan gebeleri belirlemek açısından oldukça önemlidir.

Eğer çalışıyorsanız 37 haftalık gebelik dolduğunda artık resmi olarak SGK nın sizin için öngördüğü doğum öncesi izne ayrılabilirsiniz. Planlı sezeryan olacaklar için süre oldukça kısaldı. sezeryan ameliyatı 38 haftalık gebelik süresini dolduran tüm gebelerde yapılabilir. Normal doğum için ise 41 haftalık gebelik süresinin dolumuna kadar gebelik takibine devam edilecektir.

Bu haftalarda gebelikte cinsel ilişki yasaklanır. Bu haftalarda vajinal akıntınız artabilir. Kırmızı ve sümüksü bir tıkaç atılabilir. Nişan adı verilen bu tıkacın atılması doğumun yakın zamanda başlayacağının bir belirtisi olabilir. Sancı, kanama, su gelmesi yada bebek hareketlerinde azalma olursa derhal doktorunuzla irtibata geçiniz. Doğum çantası her an hazır bir vaziyette bulunmalıdır.

Normal doğum düşünüyorsanız epiduralli normal doğum tercih edebilirsiniz. Bu teknikte omurganızdan bir katater yerleştirilerek ilaç veriliyor ve ağrı hissiniz azaltılıyor. Kasılmaları hissediyor ancak ağrı hissetmiyorsunuz. Tecrübeli ellerde oldukça konforlu bir doğum yöntemidir. Aynı teknik sezeryan doğumda da kullanılmaktadır.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com