Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

42 haftalık gebelik


42 haftalık gebelik

42 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


42 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


42 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 50-53 cm, kilosu ise 3500-3900 gram civarındadır. Bu haftada doğan bebeklerde verniks kazeoza denilen kremsi yapıların azalmasına bağlı olarak cildi kuru ve kırışık olabilir. Bu tamamen normal ve geçicidir. Bu bebeklerde tırnaklar ve saçlar daha uzundur. Vücudundaki lanugo denilen tüyler ise iyice azalmıştır. Bu haftalarda bebek daha anne karnında iken mekonyum denilen ilk dışkısını yapabilir. Eğer bebek akciğerlerine çekmezse bebek açısından sakıncalı değildir. Akciğerlere mekonyum aspirasyonu olursa bebeğin kalp atımları bozulabilir yada bebek doğum sonrası kötüleşebilir ve yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olabilir.

42 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


Bu haftaya gelmeden bebeklerin %98’i doğmuştur. Gün aşımı adı verilen bu gebelerde ise suni sancı başlanmalıdır. Bu sınırı hekimlerin çoğu 41 haftalık gebelik olarak almaktadır. Bu sayede mekonyum aspirasyonu riski azaltılmaktadır.

Sık idrara çıkma, vajinal akıntının artması, ishal, karın kaşınması, ayaklarda ve bileklerde şişkinlik, uyumada zorluk çekme gibi durumlar bu dönemde oldukça sık yaşanmaktadır. Tedirgin olmayınız.

Doğum ağrılarınız başlayacak olursa doktorunuzla irtibata geçiniz. Her sancısı olan gebe hastaneye yatırılmaz. Eğer sancılarınız 1 saatten daha seyrek geliyor, çok hafif bir şekilde geçiyorsa ve bebek hareketleri iyi ve bilinen bir riskiniz yoksa muayene olduktan sonra evde istirahat etmeniz önerilecektir. Ancak sancılarınız saatte birin altına düştüyse yakın takip için hastaneye yatış önerilebilir. Sancılarınız 10 dakikada eğer 3 tane gelecek şekilde sıklaştıysa ve sancı geldiğinde 30-50 saniye sürüyorsa artık doğum sancılarınız başlamış demektir. Bundan sonra rahim ağzındaki açılma belli aralıklarla muayene yapılarak takip edilecektir.

Bu haftalarda gebelikte cinsel ilişki yasaklanır. Sancı, kanama, su gelmesi yada bebek hareketlerinde azalma olursa derhal doktorunuzla irtibata geçiniz. Doğum çantası her an hazır bir vaziyette bulunmalıdır.

Artık 42 haftalık gebelik süresinin dolumundan sonra sancı başlaması için beklenmez. Gebeler hastaneye yatırılarak suni sancı başlanması gerekecektir. 43 haftalık gebelik yada 44 haftalık gebelik süreleri kesinlikle beklenmez.

Doğum yapma zamanı gelen tüm gebelere başarılar diliyoruz. Buradaki amaç sağlıklı bir anne ve sağlıklı bir bebek elde etmektir. Bu sayede sağlıklı nesiller yetişecektir. Bir sonraki doğuma kadar 2 yıl ara vermenizi tavsiye ediyoruz. 2 yıldan sonra tekrar gebelik düşünebilirsiniz. Gebelik düşündüğünüzde gebelik öncesi muayene olmayı unutmayınız. Bir sonraki gebeliğinizde buluşmak üzere sağlıcakla kalın.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA