Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

6 haftalık gebelik


6 haftalık gebelik

6 Haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


6 haftalık gebelikte östrojen ve progesteron hormonları iyice yükselmiştir. Bu hormonların yükselmesine bağlı olarak annede duygusal değişiklikler meydana gelir. Yine hormonal değişimlere bağlı olarak bu haftalarda bulantı, kusma, iştahsızlık, değişik besinlerden tiksinme hissi gibi değişiklikler de oluşur. Bunlar genelde 3 aydan sonra geçer ancak bazen 5. aya kadar devam edebilir. Ancak bazı hastalarda bu belirtiler olmaz. Bu belirtilerin olmaması gebeliğin sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

Gebeliğin erken haftalarından itibaren vücutta melatonin homonunun yükselmeye başlamasıyla meme uçlarında koyulaşma, memelerde dolgunluk ve büyüme başlar. Meme şikayetleri fazla olanlarda alttan destekleyici sütyen kullanılması meme şikayetlerinizi azaltacaktır. Yine bu haftalarda hem hormonların etkisiyle hem de büyümeye başlayan rahmin idrar torbasına bası yapmasıyla sık idrara çıkma şikayeti oluşur. Yine mide yanması ve kabızlık şikayetleri bu haftadan itibaren başlayabilir.

Bu haftadaki muayenede gebelik öncesi vajinal muayene yapılmadıysa jinekolojik muayene yapılıp smear testi alınmalıdır. Yine vajinal akıntısı olan hastalarda kültür alınarak üreyen mikroba göre tedavi başlanması uygun olacaktır.

Bu dönem embriyoda organ gelişiminin devam ettiği dönemdir. Bu nedenle doktorunuzun bilgisi olmadan herhangi bir ilaç kullanmayınız. Bebeğinize zarar verebilecek her türlü uygulamalardan kaçınınız. Alkol, uyuşturucu ve sigaradan uzak durunuz. Gebelikte bu haftada leke şeklinde dahi olsa kanama normal değildir. Kanamanın olması düşük tehdidi anlamına gelir. Böyle bir durumda mutlaka ultrason ile bebeğin değerlendirilmesi gereklidir. Bu haftada plasenta dediğimiz bebeğe besinlerin ve oksijenin taşınmasını sağlayacak yapı oluşmuştur ve gebelik boyunca gelişmeye devam eder.

6 haftalık gebelikte bebeğin boyu 3-5 mm arasındadır. Bebeğin kalbi bu dönemde vücudun büyük çoğunluğunu kapsar. Bebeğin eller, ve ayakları tomurcuklanmaya başlayacaktır. Bu haftada bebeğin kalp atışı ultrason ile görünebilir yada dopler ultrason ile kalp atışı dinlenebilir. Bu haftada kalp atışını göremezsek vajinal ultrason ile değerlendirmek yada 1 hafta daha bekleyip tekrar değerlendirmek gerekebilir.

Bu haftada bebek ters C şeklindedir. Baş ve kuyruk bölgesinden oluşmaktadır. Bebeğin akciğer, çene, burun ve damak oluşumları başlamıştır. Bebeğin baş kısmında nöral oluk kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.

Genelde gebe kalanların pek çoğu bu haftada doktor muayenesi için başvurur. Bu muayenede hastanın sağlık problemleri ve geçmiş gebeliklerle ilgili yada jinekolojik rahatsızlıklarla ilgili özellikler araştırılır. İlk muayenede kansızlık varlığını araştırmak için hemogram testi yapılır. Hastanın ve eşinin kan grubu muhakkak belirlenmelidir. İdrar testi ve idrar kültürü alınmalıdır. Annede tiroid fonksiyon bozukluğu olup olmadığı araştırılır. Toxoplazma, rubella, CMV ve VDRL testleri yapılarak bebeği etkileyebilecek enfeksiyonların varlığı araştırılır. Hepatit B, Hepatit C ve HIV varlığı incelenir. Hastanın kan şekeri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri yapılır.

Gebeliğin 6. haftasında gebelik şikayetlerini azaltmak için fazla acı, baharatlı, asitli ve gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Bu dönemde protein ve vitamin ağırlıklı beslenmekte fayda var. Çiğ etten yapılan yiyecekler, salam, sosis, sucuk, pastırma, iyi pişmemiş balık ve tavuk eti tüketilmemelidir.

Bu dönemde bazı hastalar iştahsızlık ve bulantıya bağlı olarak kilo alamaz. Bebeğin beslenmesiyle ilgili herhangi bir problem gelişmez. Tedirgin olmayın.

Gebelikte folik asit kullanımını ihmal etmeyiniz. Gebelikte ideal kilo alımı açısından doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. İlk 3 aylık dönemde 1-2 kilo almanız tavsiye edilir.

Bu dönemde rahim içerisinde gebelik kesesi görünmezse dış gebelik açısından dikkatli olmak gereklidir. Yapılacak yakın ve dikkatli takiple dış gebelik hastaya zarar verecek düzeye gelmeden tedavi edilebilir.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Gebelik Takibi Ankara Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com