Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) ve vajinismus


disparoni ağrılı cinsel ilişki ve vajinismus

Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) ile vajinismus arasındaki fark nedir?


Disparoni, ilişkide acı ve ağrı oluşmasıdır. Kadınların %15’ inde görüldüğü söylenmektedir. Menopoz döneminde kuruluğa bağlı daha fazla görülür şeklinde düşünülmesine rağmen 18-24 yaş grubunda daha fazla görülmektedir. Günlük hayatımızda ağrılı cinsel ilişki, ağrılı cinsel birleşme, ilişkiye girerken acı oluşması şeklinde ifade ederiz. Vajinismus ise cinsel birliktelik olamaması yada çok ağrılı ve kısmi bir birliktelik olması anlamına gelir. Disparoninin psikolojik kökenli olanlarının büyük kısmında aslında vajinismus hastalığı mevcuttur. Bu makalede disparoni nedenleri, tedavisi ve vajinismus ile olan ilişkisi anlatılacaktır.

Disparoni ağrılı cinsel ilişki demektir. Disparoni genel bir terimdir, tüm cinsel ilişki kaynaklı ağrıları kapsar. Disparoniye pek çok şey neden olabilir. Bunlardan biri de vajinismustur. Bu nedenle ağrıya neden olan patolojinin tedavi edilmesine rağmen cinsel ağrı düzelmezse vajinismus akla getirilmelidir.

Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) nedir?


Disparoni, ilişki sırasında acı, yanma ve batma şeklinde şikayetlerin oluşmasıdır. Primer ve sekonder disparoni olmak üzere 2 ayrı tipi vardır. İlk ilişkiden itibaren cinsel ilişkide ağrı varsa primer disparoni, birliktelikte ağrı yokken daha sonra ağrı başlarsa sekonder disparoni adı verilir.

Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) nedenleri nelerdir?


Disparoni nedenleri arasında vulvar vestibulit sendromu dediğimiz bir ağzı sendromu, vajinit ve vulvit, dediğimiz iltihabi durumlar, vajende darlık, vajinal kuruluk gibi nedenler sayılabilir. Emzirme dönemi, menopoz ve bazı hormon bozukluklarında vajinal kuruluk ve buna bağlı disparoni şikayeti oluşur. Vulva yada vajenin geçirilmiş cerrahi operasyonları sonrası, doğumda epizyotomi açılması da disparoni nedenidir. Kızlık zarının normalden kalın, yüksek kenarlı olması bazen ilişkide ağrıya neden olabilir.

Endometriozis dediğimiz çikolata kistleri, miyomlar, yumurtalık kistleri, idrar torbası iltihapları ve pelvik iltihabi hastalıklar da kasık ve bel ağrısıyla birlikte olan disparoniye neden olurlar.

Yapılan jinekolojik muayene, ultrason ve testler sonucunda herhangi bir neden bulunamazsa psikolojik kökenli disparoni düşünülür. Bu hastaların büyük kısmını vajinismus hastaları oluşturur. Vajinismus hastalığı dışında ön sevişmenin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yeterli bilgi olmaması, önceden yaşanmış cinsel travmalar, gebelik korkusu gibi nedenler de disparoni nedeni olabilir.

Ağrılı cinsel ilişki (disparoni) tedavisi


Disparoni tedavisi nedene yöneliktir. Yapılan jinekolojik muayene sonucunda tesbit edilen nedene göre ilaç tedavisi yada cerrahi tedavi uygulanır. İlişki öncesi kayganlaştırıcı kullanılması ağrı oluşumunu azaltacaktır. Cinsel ilişki öncesi hazırlık döneminin uzun tutulması vajinal ıslaklık durumunu arttırarak kuruluktan kaynaklanan ağrıları engelleyecektir. Yine kontrolün kadında olması ağrının azalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda en az ağrı veren pozisyonda birlikte olmakta kadında hem psikolojik hemde fiziksel rahatlamaya neden olacaktır. Vajinismus hastalığı olduğu tesbit edilen kadınların ise vajinismus tedavisi için bu konuda eğitim almış bir ankara vajinismus uzmanına gönderilmesinde fayda vardır.

Ankara vajinismus doktorlarından jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından kliniğimizde vajinismus tedavisi uygulanmaktadır. Ankara Çankaya vajinismus merkezi olarak siz değerli hastalarımıza bilimsel verilerin eşliğinde vajinismus tedavisi vermeye devam etmekteyiz.

Vajinismus Ankara, Vajinismus Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
>>>Tüp bebek kaç defa denenebilir?


Kliniğimizde

Tarafımızdan vajinismus tedavisi uygulanmaktadır. Genelde vajinismus tedavisi 2-3 seansta tamamlanmaktadır. Vajinismus tedavisi ile korkularınızı yenerek yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Vajinismus Ankara İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Vajinismus Tedavisi Ankara Sağlık Siteleri

Vajinismus Ankara Diğer Web Sitelerimiz