Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Gebelik muayene sıklığı nasıl olmalıdır?
GEBELİKTE İLK MUAYENE


Gebelik testi pozitifleştiğinde veya adet gecikmesi olduğunda ilk muayene vakti gelmiş demektir. Muayene için gittiğinizde daha önceki gebeliklerinize ait bilgiler, bu gebelikte ortaya çıkan şikayetler ve daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar, sigara-alkol kullanımı, eşinizin veya sizin ailenizde kalıtsal hastalık olup olmadığı ve eşler arasında akrabalık olup olmadığı sorgulanır. Tansiyon ve kilo ölçümü yapıldıktan sonra ultrasonla bebeğinizin görünüp görünmediği kontrol edilir. Ultrasonda önce gebelik kesesi görülür. Bu yaklaşık 5. haftada olur. Bundan 1-2 hafta sonrada bebek ve kalp atışı görülmeye başlar. Planlı bir gebelik ise öncesinde tüm testleriniz yapılmış ve folik asit başlanmıştır. Ancak gebelik öncesi kontrole gitmediyseniz, gebeliğin riskli gebelik olup olmadığının tespiti için bazı kan ve idrar testleri yapılır. Folik asit başlanır. Son bir yıl içinde yapılmış smear testiniz yoksa rahim ağzından smear alınması gerekebilir. Kan grubu tayini ve kan uyuşmazlığı olan çiftlerde bebeğin etkilenip etkilenmediğini tespit etmek için indirekt Coombs (IDC) testi istenir.

SONRAKİ MUAYENELER


Normal koşullar altında düşük riskli bir gebeliğin takibi 28. haftaya kadar 4 haftada bir, 28-36 hafta arası 2 haftada bir, 36. haftadan sonra haftada bir yapılır. Takiplerde anne adayının tansiyon-kilo kontrolü yapılır, şikayetleri varsa değerlendirilir ve ultrasonla bebeğin gelişimi değerlendirilir. Belli haftalarda yapılacak bazı testler şunlardır:

+ 11-14. gebelik haftalarında ultrason ile Down sendromu taraması için ense deri kalınlığı ölçülür ve burun kemiği (nasal kemik) varlığına bakılır. Kan alınarak ikili tarama testi yapılır. Böylece Down sendromlu bebeklerin %90’ı tespit edilebilir. Bu testler tarama testidir. Yani tanı koydurmaz. Sadece riski gösterir. Bu nedenle riski yüksek çıkan hastalarda kesin tanı için gebeliğin 10-14. haftasında bebeğin eşinden örnek (CVS) alınarak, yada 16-20. haftasında bebeğin suyundan örnek alınarak (amniosentez) genetik test yapılır.

+ 16-18. gebelik haftalarında anneden kan alınarak üçlü veya dörtlü tarama testi yapılır. Böylece bebeğin Down sendromlu olma riski ve nöral tüp defekti dediğimiz bebeğin sinir sistemi anormallikleri belirlenir.

+ 20-24. gebelik haftasında bebeğin tüm organlarının ve kalbinin detaylı olarak incelendiği ayrıntılı ultrason incelemesi ve bebeğe giden kan akımını inceleyen Doppler ultrason incelemesi yapılır.

+ Gebeliğin 24-28. haftaları arasında 50 gram şeker yükleme testi yapılır. Bu testte aç veya tok karna yapılabilir. 50 gram glukoz içiminden 1 saat sonra kan şekerine bakılır.

+ Kan uyuşmazlığı olan gebelerde IDC testi tekrarlanır ve bebek için koruyucu olsun diye kan uyuşmazlığı iğnesi (Anti-D) yapılır.

+ 32. Haftadan itibaren NST ile bebeğin kalp atışları değerlendirilir.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com