Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?


toksoplazma

Gebelikte et ve balık tüketimi bebeğin ve annenin sağlığı açısından son derece önemlidir. Ancak gebeler çiğ etten yapılmış yada pişmemiş et içeren gıdalardan uzak durmalıdır. Bunun nedeni Toksoplazma adı verilen tek hücreli bir parazittir. Bulaşması genellikle pişirilmemiş veya iyi pişmemiş çiğ etlerin yenmesiyle ortaya çıkar. Bu parazit annede genellikle belirti vermez, herhangi bir bulguya veya döküntüye neden olmaz. Bazı hastalarda hafif halsizlik ve ateş, nezle benzeri bulgulara neden olabilir. Gebelere parazitin bulaşması ve daha sonra kana karışmasıyla parazit plasentaya oradan da bebeğe bulaşır. Bebekte organ gelişimini bozar ve ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle gebelerde toksoplazma taraması yapılarak daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğinin mutlaka araştırılması gerekir. Toxoplazmaya karşı geliştirilmiş bir aşı henüz yoktur. Bu nedenle gebelerin bulaşma yolları açısından dikkatli olmaları gerekir. Et iyi pişirilmelidir. Çiğ ya da az pişmiş, içi kanlı kalmış eti kesinlikle yememek gerekir. Salam, sucuk, sosis, pastırma gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır, yenilecekse de iyice pişirilmelidir. Çiğ ete elle temas edildiyse eller iyice yıkanmalıdır. Ellerde yara veya çatlak varsa ete dokunulmamalı, veya et ellenirken veya kesilirken eldiven kullanılmalıdır. Çiğ et kesilen bıçaklar iyice yıkanmalıdır. Meyve ve sebzeler bol su ile yıkanmalıdır. Bahçe ve toprakla çıplak elle temas edilmemeli, eldiven kullanılmalıdır. Kediler bu parazitin ana konağı ve taşıyıcısıdır. Kedi pisliğinin bulaştığı toprak ve sudan da hastalık bulaşabilmektedir. Bu nedenle kedi besleyen gebeler kedinin dışkısı ile temas etmemelidir, eldiven kullanmalıdır. Mama değişimi sırasında eldiven takılmalıdır. Kediye çiğ et verilmemeli ve sokağa çıkarılmamalıdır.

Toxoplazma enfeksiyonu gebeliğin tüm dönemlerinde bulaşabilir. Gebeliğin ilk aylarında bulaşma riski daha düşüktür ama bulaşırsa bebekte anormallik olma (düşük doğum ağırlığı, karaciğer ve dalakta büyüme, sarılık, anemi, sinir sistemi bozuklukları, beyinde kireçlenmeler, beyinde su toplanması, sağırlık, kafatasının küçük olması ve körlük) riski daha yüksektir. Bazen doğumda tamamen normal görünen bazı bebeklerde daha sonra zeka problemleri, körlük ve/veya sağırlık görülebilmektedir.

Gebelikte enfeksiyonun geçirilip geçirilmediğine bazı kan testleri yapılarak bakılır. Eğer enfeksiyon geçirilmişse, bebeğe bulaşıp bulaşmadığını ve bulaştıysa bebekte anormalliğe neden olup olmadığını tespit etmek için bazı testler yapılır. Gebelikte geçirilen toksoplazma enfeksiyonunun bebeğe kesin zarar vereceği söylenemez. Bu nedenle riskler aileye anlatılır ve aile gebeliğin devamı veya sonlandırılması hakkında karar verir. Aile gebeliğin devamına karar verirse antibiyotik tedavisine başlanır ve doğuma kadar devam edilir. Antibiyotik tedavisi bebeğin etkilenmesini tam olarak engellemez ancak bebekte oluşabilecek problemlerin şiddetini azaltır.

Kliniğimizde gebelik takibi Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Muayene fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kadın Doğum Uzmanı Ankara, Gebelik Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüşİlgili Yazılar

Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik takibi 4 boyutlu ultrason ile yapılmaktadır. Gebelikle ilgili tüm testler, detaylı ultrason (radyoloji uzmanı tarafından), bebek kalp grafileri kliniğimizde yapılmaktadır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com