Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!


gebeliktedengelibeslenme

Beslenme hayatımızın en önemli olaylarından biridir. Gerek çocukların gelişim dönemlerinde, gerekse hamilelik döneminde beslenmenin önemi bir kat daha artar. Sağlıklı bir gebelik sağlıklı beslenen anne ile başlar. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişiminin anne karnında başladığı düşünülürse dengeli beslenmenin bebek için ne kadar önemli olduğu aşikardır. Ama şu da unutulmamalıdır ki; gebelikte sihirli bir beslenme formülü yoktur, o yüzden gebelikte beslenmeyi değişik diyetlerle stresli bir hale getirmeye gerek yoktur. Sadece temel bazı beslenme alışkanlıklarını kazanmak gerekir. Bunları şimdi sırasıyla özetleyelim;

• Az az ve sık sık beslenin. Gebe bir kadının beslenmesinde yapması gereken belki de en önemli değişiklik öğün sayısıdır. 3 ana öğün, 3 ara öğün yapmak gerekir. Bu sayede kilo alımı dengelenir, kan şekeri ve tansiyonun düşmesi engellenir. Bulantı kusma ve hazımsızlık problemleri azaltılmış olur.

• Bol su için. Günde ortalama 15-20 bardak su tüketin. Su belki de gebelikteki en önemli gıdadır. Bol su içmek, bebeğin suyunun azalmasını, erken doğum tehdidini engeller. Hatta yapılan bazı çalışmalarda bol su tüketen annelerin bebeklerinin daha kilolu doğduğu gösterilmiştir. Özellikle sıcak yaz aylarında sıvı alımı arttırılmalıdır. Su içme alışkanlığını kazanamayan bayanların yanlarında küçük bir su taşımaları sıvı alımını arttırma konusunda yararlı olacaktır.

• Haftada 2 defa balık tüketin. Omega 3 ve omega 6 ‘dan zengin balık, bebeğin beyin gelişimini destekler. Ancak bazı balık türlerinin tüketilmesi bebeğe zarar verebilir. Özellikle derin deniz balıklarının tüketilmemesi önemlidir. Sanayi atıklarının denizleri kirletmesi sonucu denizin derinliklerine çöken ağır metaller (civa, kadminyum, kurşun), derin sularda yaşayan bazı balık türlerinde yüksek miktarda bulunur. Bu toksik maddeler anneden plasenta yolu ile bebeğe geçerek olumsuz etkilere neden olabilir. Bu bağlamda denizin derinliklerinden çıkarılan midye en riskli deniz ürünüdür. Midye dışında mezgit, levrek, lüfer, barbunya, kefal ve kalkan riskli balık türleridir. Hamsi, istavrit, palamut, uskumru gibi yüzeyde dolaşan balıklar ve somon balığı, ton balığı, alabalık, sardalya gebelikte güvenle tüketilebilir. Yeterince balık tüketen gebelerde omega 3 desteğine gerek yoktur.

• Her gün 2 adet ceviz, 8-10 adet badem, fındık tüketin. Omega 3 ve omega 6 gibi doymamış yağ asitlerinden zengin olan bu besinler bebeğin zeka gelişimini pozitif yönde destekler, annenin kan şekerini düzenler, demir, folik asit ve kalsiyum desteği sağlar. Yalnız aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Aksi halde aşırı kilo alımına neden olabilir.

• Kalsiyum ve D vitamini içeren besinlerin tüketimini artırın. Bebeğinizin sağlıklı kemik ve diş gelişimi için günlük en az 1000 mg kalsiyuma, 600 IU D vitaminine ihtiyaç vardır. Kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, peynir gibi yiyeceklerin aşırıya kaçmadan arttırılması gebelikte ihtiyaç olan kalsiyum miktarlarını sağlayacaktır. Gebelerde D vitamini seviyeleri ölçülerek gerekli hastalara D vitamini takviyesi yapılmalıdır.

• Folik asitten zengin gıdalar tüketin. Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca günlük 400 mikrogram folik asite ihtiyaç vardır. Folik asit, nöral tüp defekti gelişimini engeller. Tahıl ürünleri, kuru baklagiller, narenciye ve yeşil yapraklı sebzeler folik asitten zengindir. Ancak, beslenme yeterli bile olsa, gebelikten önce ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca mutlaka folik asit takviyesi yapılmalıdır. En önemli nokta ise özellikle gebelikten 3 ay önce folik asit desteğinin başlanmasıdır. Özellikle daha önceki gebeliğinde nöral tüp defekti olan bebek sahibi gebelerde daha fazla önem kazanmaktadır.

• Demirden zengin gıdalar tüketin. Gebelikte demir ihtiyacı çok artar. Günlük ortalama 1000 mg demire ihtiyaç vardır. Bu yüzden anne adayının demirden zengin gıdalarla beslenmesi çok önemlidir. Demirden zengin gıdalar;kırmızı et, balık, tavuk, tahıl ürünleri, baklagiller, ıspanak, pekmez, kuruyemiş, meyve, yumurta ve peynir şeklinde sıralanabilir. Gebelikte artan demir ihtiyacını yiyeceklerle karşılamak her zaman mümkün olmaz. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü gebelerde 16. Haftadan itibaren demir takviyesini önermektedir.

Hayatımızın her döneminde sağlıklı beslenmeyi öğrenirsek gebelikte herhangi bir zorlukla karşılaşmayız. Dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda obesite ve kalp damar hastalıklarının giderek arttığı ülkemizde sağlıklı beslenme anlamında toplumun bilinçlendirilmesi olukça önemlidir. Bu bilinçlenmeyi sağlamak gebelik döneminde daha kolay olabilir. Gebelik sırasında kazanılan dengeli beslenme alışkanlıklarının doğum sonrasında da devam ettirilmesi en uygun yaklaşım olacaktır.Kliniğimizde

Tarafmızdan laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlar uygulanmaktadır. Tüm jinekolojik ameliyetlarda uygulanan laparoskopi ameliyatlarında tecrübeli ellerde komplikasyon oranı düşük olup, bu ameliyatlar son derece konforlu ameliyatlardır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com