Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Gynefix nedir - Ankara Gynefix


gynefix uyumlu rahim ici arac

Gynefix - Uyumlu Rahim İçi Araç nedir?


Halk arasında boncuk spiral yada boncuklu spiral adı ile anılan gynefix spiral, yeni nesil bir doğum kontrol yöntemidir. Diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanamayan yada kullanması sakıncalı olan kadınlarda rahim içi araç (spiral) çok etkili doğum kontrol yöntemleridir. Kullanım kolaylığı nedeniyle pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Bir sefer takıldıktan sonra spiral tipine göre 3-10 yıl arasında koruyuculuğu mevcuttur. Haplardaki unutma problemi spiralde yaşanmaz. Bu nedenle hasta zihnen daha rahat bir hayat sürer.

Bu spiraller içerisinde bakırlı olanları olduğu gibi hormon salan spiraller de mevcuttur. Hormon salan spiralleri daha çok kanama problemi olan hastalarda tercih ederiz. Sıklıkla kullandıklarımız bakır salan spirallerdir. Bu spiraller içerisinde en yeni olan ve yan etki profili diğerlerine göre daha az olan spiral Gynefix adı verilen rahim içi uyumlu araçtır. Avrupada 20 yıldan fazla kullanılmakla birlikte Türkiyede henüz birkaç senedir uyuglanmaya başlamıştır.

Gynefix oldukça küçük boyutta bakırlı bir spiraldir. Boncuk şeklinde 4 adet bakırdan oluşan yapıların bir ip üzerinde dizilmesinden oluşmuştur. Diğer spirallerde görülen pek çok yan etki gynefix’te olmamaktadır. Kullanım süresi 5 yıldır. Etkinliği yani gebeliği önlemedeki başarısı %99’un üzerindedir.

Gynefix, özel eğitim almış jinekologlar tarafından uygulanır. Uygulama öncesi ultrason ile rahim üst duvar kalınlığı ölçülür. Uygun olan hastalarda, küçük bir işlem ile gynefix spiral, rahim üst duvarına tutturulur. Daha sonra ultrason ile kontrol edilir. Rahim üst duvarında spirale ait parça gözlenen hastalarda başarılı bir spiral takma işlemi gerçekleşmiş olur. Gynefix spiral diğer tüm spiral gerekliliği olan hastalarda takılabildiği gibi, diğer spirallerin uygulanamadığı küçük rahmi olan yada rahim anormallikleri olanlarda da uygulanabilir.

Gynefix yan etkileri nelerdir?


Gynefix yan etkileri diğer spirallere göre daha azdır. Daha az kanama, daha az ağrı yaparlar. Hormon içermediğinden adet düzenini etkilemez. Kayma yada spiralin rahimden düşmesi gibi problemler uygun takılan hastalarda neredeyse hiç olmaz. Spiral takılması sonrası ilk hafta birliktelik önerilmez. 1 hafta sonra ve 1 ay sonra tekrar ultrason muayenesi ile yerinde olup olmadığı kontrol edilir.

Gynefix ne kadar güvenilirdir?


Gynefix en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Koruma oranı %99,5– 99,9 seviyesindedir. Rahim tavanına sabitleştirme mekanizması sayesinde spiral kaymasına bağlı gelişen gebelik riski ortadan kalkar. Buda güvenlik oranlarının artmasını sağlar.

Gynefix – uyumlu rahim içi araç, kadınlar için hormonsuz, sağlıklı ve doğal bir yaşam anlamına gelmektedir. Gynefix taktıranlar bu sağlıklı ve güvenli yaşama adım atmış olmaktadır. Bu konforu sizde yaşayınız.

Ankara Ginefix takan doktorlarından jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından çukurambar/çankayadaki kliniğimizde gynefix takılmaktadır. Gynefix spiral hakkında bilgi ve ginefix ücreti ( boncuklu spiral fiyatı) için bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz…


›››Miyom hakkında merak ettikleriniz.
›››Çikolata kisti hakkında neler biliyoruz?
›››Anormal vajina ve uterus kanaması
›››Vajinal akıntı neden olur?
›››Polikistik over sendromu nedir?
›››Menopoz nedir?
›››Rahim ağzı kanseri virüsü (HPV)
›››Tüp bebek nedir?
›››Aşılama (IUI) nedir?
›››Laparoskopi (kapalı ameliyat) nedir?
›››Ankara doğum paketleri


Kliniğimizde

Tarafmızdan laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlar uygulanmaktadır. Tüm jinekolojik ameliyetlarda uygulanan laparoskopi ameliyatlarında tecrübeli ellerde komplikasyon oranı düşük olup, bu ameliyatlar son derece konforlu ameliyatlardır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com