Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Hafta Hafta Gebelik hakkında bilmek istedikleriniz...


hafta hafta gebelik

Hafta Hafta Gebelik Takvimi


Gebeliğiniz süresince hem bebeğinizde hemde sizde bazı değişiklikler oluşacaktır. Hafta hafta gebelik takibi hem bebeğinizin sağlıklı olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecek hemde verdiği bilgilerle doğuma daha iyi hazırlanmanızı sağlayacaktır.

Gebelik 40 haftalık bir süreçten oluşmaktadır. İlk 3 ay bebeğin organ oluşum dönemidir. Bu dönemde doktorunuzun bilgi olmadan ilaç kullanmak yada röntgen çektirmek sakıncalıdır. Her konuda muhakkak kadın doğum uzmanınıza danışınız.

Hafta hafta hamilelik takvimini kullanarak kendinize ait bir program çizebilirsiniz. Haftalara göre yapmanız gereken egzersizler, gebelikte beslenme düzeniniz yada gebelikte cinsellik konularında eşinizle daha uyumlu bir süreç yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesinde sadece doktorun çabaları yeterli değildir. Aynı zamanda annenin ve babanın da gebelikle ilgili bazı konularda bilgili ve duyarlı olması gereklidir. Bu konuların en başında hafta hafta gebelik takvimine göre gebelikte oluşabilecek değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak gelmektedir. Bu sayede çiftler gebelik takibi sırasında oluşan bazı belirtilerin aslında gebelikte zaten var olduğunu, bunların bir anormallik ifade etmediğini öğrenecekler ve gebelikteki stres katsayıları azalacaktır. Daha mutlu ve bilinçli bir gebelik geçireceklerdir.

Hafta hafta gebelik cetveli sayesinde hangi haftalarda hangi testleri yaptırmanız gerektiğini de öğreneceksiniz. Yapılacak testler konusunda bilgi sahibi olmanız doktorunuzun test tahlilleri hakkındaki yorumları daha rahat anlamanızı sağlayacaktır.

Gebelikte oluşabilecek acil durumlar olan kanama, suların erken gelmesi, bebek hareketlerinde azalma gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğini, hangi haftalarda hangi belirtinin daha önemli olduğu yada ne ifade ettiğini öğreneceksiniz. Bu acil durumların varlığında hemen kadın doğum doktorunuzla iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Hafta hafta gebelik takibi sırasında en önemlisi elbette doktorunuzun size olan önerileridir. Siz kendinizi doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda yönlendiriniz. Bu sayfadaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Buradan veya diğer internet sitelerinden okuduğunuz bilgilerle kendinizi tedavi etmeye yada belirtilerinizi yorumlamaya kalkmayınız. Acil bir durum varlığında hemen doktorunuzla görüşerek doktorunuzun tedavisine başvurunuz. Belirtilerin erken tesbit edilmesi ve erken yapılan müdahale sayesinde çoğu zaman gebeliğinizin istenmeyen bir şekilde sonlanması önlenecektir. Ancak ne kadar düzenli takip yapılırsa yapılsın, gebeliklerin her zaman sağlıklı bir şekilde sonlanmayacağı da bir gerçektir.

Gebelik haftası hesaplama sayfamızdan kendi gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz. Hafta hafta gebelik tablosundan hesapladığınız gebelik haftasına tıklayarak haftanıza ait bebekte yada annedeki değişiklikleri okuyabilirsiniz.

Hamilelik haftanızı bilmiyorsanız öncelikle gebelik hesaplama sayfamızdan gebelik haftanızı hesaplayınız.

Hafta Hafta Gebelik

1. HAFTA
1 haftalık gebelik

Gebelik 40 haftalık bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı son adet tarihinin birinci günüdür. Gebelik haftası hesaplamasında, herkeste yumurtlama günü farklı olacağından ve bu günün tesbitinin zor olacağından dolayı son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınır. 1. gebelik haftasında aslında henüz gebeliğin oluşum aşamalarının devam ettiği dönemdir. Henüz gebelik oluşmamıştır.

Devamını Okuyunuz
2. HAFTA
2 haftalık gebelik

2. gebelik haftasında henüz gebe olduğunuzun farkında değilsiniz. Herhangi bir belirti bu haftalarda yaşanmaz. Artık adet kanaması pek çok hastada bitmiştir. Bu haftada 1. Gebelik haftasında büyümeye başlayan yumurtalar büyümeye devam eder. 1-3 adet yumurta 18-20 mm büyüklüğe ulaşarak bu dönemde yumurtlama olayı gerçekleşecektir. Yani bu dönem yumurtlama dönemidir.

Devamını Okuyunuz
3. HAFTA
3 haftalık gebelik

3. gebelik haftasında henüz gebelik oluşmamıştır. 2. gebelik haftası sonunda başlayan yumurtlama işlemi sonrasında yumurta tüpler tarafından tutularak rahim içine doğru yönlendirilir. Yumurta tüplerin kendi hareketleri ve tüp içerisindeki fırça şeklindeki yapılar sayesinde rahim içerisine doğru ilerlemeye başlar.

Devamını Okuyunuz
4. HAFTA
4 haftalık gebelik

4 haftalık gebelikte bebeğiniz henüz ultrasonda tesbit edilemeyecek kadar küçüktür. Büyüklüğü 1 mm den azdır. Ancak 4 haftalık bir bebekte kan dolaşımı başlamıştır. Bu dönemin sonunda normalde adet kanamasını beklemektesiniz. Ancak gebe kalan bayanlarda tabiiki adet gecikmesi olacaktır.

Devamını Okuyunuz
5. HAFTA
5 haftalık gebelik

5. gebelik haftasında adet gecikmesi nedeniyle hastada gebelik şüphesi oluşacaktır. Gebelik varlığını öğrenmek için idrarda yada kanda gebelik testi yapmanız gerekmektedir. Eczanede satılan idrarda gebelik testi günümüzde oldukça güvenilirdir. Ancak bazen kullanılan testin cinsine bağlı olarak yanılmalar olabilir.

Devamını Okuyunuz
6. HAFTA
6 haftalık gebelik

6 haftalık gebelikte östrojen ve progesteron hormonları iyice yükselmiştir. Bu hormonların yükselmesine bağlı olarak annede duygusal değişiklikler meydana gelir. Yine hormonal değişimlere bağlı olarak bu haftalarda bulantı, kusma, iştahsızlık, değişik besinlerden tiksinme hissi gibi değişiklikler de oluşur.

Devamını Okuyunuz
7. HAFTA
7 haftalık gebelik

7 haftalık gebelikte bulantı, kusma, halsizlik, kasık ağrısı gibi gebelik belirtileri devam etmektedir. Bulantı ve kusmaları fazla olanlarda ki bu hastalığa hiperemesiz gravidarum diyoruz, bu hastalarda kilo alımı olmayabilir tam tersine hastalar kilo kaybederler. Bu dönemde çok su içmeyiniz aksi halde bulantınız artacaktır.

Devamını Okuyunuz
8. HAFTA
8 haftalık gebelik

8.Gebelik haftasında bebeğin boyu 1.5-2 cm civarındadır. Bebeğimiz bir taraftan büyürken bir taraftan da organ oluşumları devam ediyor. Bu haftada göz çukurları ve retinadaki sinirler gelişmeye başlar. Burun ve kulaklar şekillenmeye başlar. Kalbin içinde aort ve akciğere giden kanallar gelişmektedir.

Devamını Okuyunuz
9. HAFTA
9 haftalik gebelik

9 haftalık gebelikte ayak parmakları oluşmuştur. Kollar ve bacaklar uzamaya devam etmektedir. Göz kapakları gözü kapatacak kadar gelişmiştir. Dış kulak kepçesi iyice gelişmiştir. Bu haftada eller ve ayaklar hareket edebilmektedir. Ancak siz henüz bebek hareketlerini hissedemezsiniz.

Devamını Okuyunuz
10. HAFTA
10 haftalik gebelik

10 haftalık gebelikte artık organ oluşumları yavaş yavaş tamamlanmaya başlamıştır. Bu dönemde fetüs diye adlandırılan bebeğin baş popo mesafesi 3-4,5 cm arasındadır. Ağırlığı ise 5 gramdır. Fetus artık daha çok bebeğe benzemektedir. Bu haftalarda bebek idrar yapmaya başlar. Suyun içinde hareketleri daha aktiftir.

Devamını Okuyunuz
11. HAFTA
11 haftalik gebelik

11 haftalık gebelikte fetüs organ oluşumu neredeyse tamamlandı. Bu haftada artık düşük riskide iyice azalmaktadır. Bu haftada düşük riski yaklaşık %1’dir. Bu hafta bebek 8 gram ağırlığına ulaşmıştır. Baş popo mesafesi ise 4,5-6 cm arasındadır. Bebeğinizin hareketliliği gittikçe artmakta olup siz bunu henüz hissedemezsiniz. Gözün iri tabakası şekillenmeye devam etmektedir.

Devamını Okuyunuz
12. HAFTA
12 haftalik gebelik

12 haftalık gebelik gebeliğin ilk 3 aylık döneminin dolmak üzere olduğunu gösterir. Bu haftada bebeğiniz büyümeye devam ederken el ve ayak parmakları arasındaki perdeler tamamen yok olacaktır. Baş popo mesafesi 6.5-8 cm olup ağırlığı 15 gram kadardır. Bu haftada organların tamamı oluşmuştur.

Devamını Okuyunuz
13. HAFTA
13 haftalik gebelik

13 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 8-9 cm arasındadır. Kilosu ise 14-25 gram seviyelerindedir. Bebeğinizin kolları ve bacakları gelişti artık uzamaya başlıyor. Kemiklerdeki bu uzamaya paralel olarak kaslarda gelişmeye devam ediyor. Gözlerin yüz orta hatta olan yolculuğu devam ediyor.

Devamını Okuyunuz
14. HAFTA
14 haftalik gebelik

14 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 9-10 cm, kilosu ise 40 gramdır. Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu haftada bebeğinizin bazı mimikleri gelişmeye başlıyor. Yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma ve gözlerini kısma mimikleri bunlardan başlıcalarıdır. Bebeğiniz ellerini sık sık ağzına götürmektedir.

Devamını Okuyunuz
15. HAFTA
15 haftalik gebelik

15 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 10-12 cm, kilosu ise 70-75 gramdır. Bundan sonraki dönemler gebeliğinizin en rahat dönemleri olacaktır. Bebeğiniz bir taraftan hızlıca büyürken bir taraftan da amnion sıvısı dediğimiz bebeğin içinde bulunduğu sıvı artmaya devam ediyor. Bu sıvıyı oluşturan en büyük etken bebeğin idrarıdır.

Devamını Okuyunuz
16. HAFTA
16 haftalik gebelik

16 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 14-17 cm, kilosu ise 110-130 gramdır. Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Artık baş hareketlerini de serbestçe yapma yeteneğini kazanıyor. Kollar ve bacaklarını zaten çok aktif bir şekilde hareket ettirebiliyor. Kafa büyümesi biraz yavaşladığı için vücuda oranı yavaş yavaş küçülecektir.

Devamını Okuyunuz
17. HAFTA
17 haftalik gebelik

17 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 15-18 cm, kilosu 180-200 gram civarındadır. Gebeliğiniz hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bebeğiniz ile onu besleyen plasenta hemen hemen aynı boyutlardadır. Bebeğinizin kalbi bu haftalarda günde 30 litre kan pompalamaktadır.

Devamını Okuyunuz
18. HAFTA
18 haftalik gebelik

18 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 20 cm, kilosu ise 200-220 gram civarındadır. Bebeğinizin el ve ayak açma kapama hareketleri daha sık ve kuvvetlidir. Bebeğin barsaklarında mekonyum adı verilen dışkı oluşmaya başlar. Yine erkek bebeklerde prostat gelişimi de başlar.

Devamını Okuyunuz
19. HAFTA
19 haftalik gebelik

19 haftalık gebelikte bebeğin boyu 15-16 cm, ağırlığı ise 250 gr civarındadır. Bebeğin vücudu lanugo denilen tüylerle kaplıdır. Artık halk arasında bebeğin kremi olarak adlandırılan, bebeğin cildini koruyan verniks oluşmaya başlamıştır. Ölü deri, yağ hücreleri ve lanugo tüylerinden oluşan bu yapı içinde bulunduğu suyun etkilerinden cildi doğuma kadar koruyacaktır.

Devamını Okuyunuz
20. HAFTA
20 haftalik gebelik

20 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 25 cm, ağırlığı ise 250-320 kilogramdır. Kız bebeklerde rahim gelişmesi bu haftada başlar. Bebeklerde belli aralıklarla uyku ve uyanıklık durumları gelişmeye başlayacaktır. Bebeğinizin saç ve kaş oluşumu başlamıştır. Hareketlerini çok aktif bir şekilde hissedeceksiniz. Kız bebeklerde vajina ve labiumlar gelişmeye devam ederler.

Devamını Okuyunuz
21. HAFTA
21 haftalik gebelik

21 haftalık gebelikte bebeğin boyu 28 cm. ve ağırlığı yaklaşık 400 gramdır. Artık bebek hareketlerini daha rahat hissedeceksiniz. Bebek hareketleri hafta geçtikçe artacak ve şiddetlenecektir. Bebek büyüdükçe dışarıdan verilen ses ve dokunma gibi uyaranları hissetttiğini ve tepki verdiğini göreceksiniz. Bebekler bu haftalarda artık dışarıdan gelen yüksek frekanslı sesleri işitebilmektedir.

Devamını Okuyunuz
22. HAFTA
22 haftalık gebelik

22 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 25-30 cm, kilosu ise 450-500 gram oldu. Artık göz kapakları da oluştu ancak daha ileriki haftalarda kullanmaya başlayacak. Kaşları çok ince tüy şeklindedir. Doğumda henüz farkedilecek düzeyde değildir. Kız çocuklarda rahim oluşumunu tamamlamıştır. Erkek bebeklerde testisler karından yavaş yavaş erkeklik torbasındaki yerine doğru inmeye başlamıştır.

Devamını Okuyunuz
23. HAFTA
23 haftalik gebelik

23 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 28-30 cm, kilosu 550-600 gram şeklindedir. Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Hala kafası vücuduna oranla daha büyüktür. Orta kulak kemikleri gelişiminin sonlarına doğru yaklaşıyor. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı daha hızlı bir şekilde artmaktadır. Bundan dolayı bebek hareketleri daha çok artacaktır.

Devamını Okuyunuz
24. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
25. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
26. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
27. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
28. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
29. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
30. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
31. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
32. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
33. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
34. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
35. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
36. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
37. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
38. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
39. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
40. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
41. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz
42. HAFTA
thumb3

Hazırlanıyor

Devamını Okuyunuz

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA