Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinusmus Makaleler

JİNEKOLOJİK MAKALELERİMİZ

Çağımızın Cerrahisi: Laparoskopi (Kapalı Ameliyat)

Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
laparoskopi

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok hastanın korktuğu ameliyatlar artık ağrısız ve kolay bir şekilde, karına küçük delikler açılarak yapılabilmektedir (Laparoskopi). Laparoskopi ilk başladığı yıllarda sadece teşhis amacı ile kullanılırken, son 20 yıldır jinekolojik hastalıklarının tedavisi amacıyla da uygulanan bir yöntem olmuştur. Günümüzde artık açık ameliyatlar gittikçe azalmaktadır.

Devamını Okuyunuz

Rahim Ağzı Kanseri Virüsü Hakkında Merak Ettikleriniz

Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
hpv

Human Papilloma Virüs (HPV) cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Tüm dünyada cinsel yönden aktif kadınların % 50 sinden fazlası yaşamları sırasında HPV ile infekte olurlar. %90’ ı kendiliğinden gerilerken, %10’ luk hasta grubunda rahim ağzı kanseri yada öncü lezyonları gelişebilir.

Devamını Okuyunuz

Rahim Ağzı Kanseri Aşıları Hakkında Bilinenler

Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
hpvasilari

Dünyada her 2 dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. HPV kolay bulaşması ve bu kadar öldürücü olmasına karşın, rahim ağzı kanseri önlenebilir bir hastalıktır. HPV aşı tipleri Halk arasında rahim ağzı kanseri aşısı olarak ifade edilen HPV aşıları, Amerika, Avustralya ve Avrupa'daki birçok ülkede zorunlu aşı programına dahil edilmiştir.

Devamını Okuyunuz

Rahim Ağzı Kanseri taramanızı (smear testi) yaptırdınız mı?

Doç. Dr. Aydın Köşüş - Doç. Dr. Nermin Köşüş
2016
smear

Rahim ağzı kanseri özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanılan bir kanser türüdür. Jinekolojik kanserler içinde 2. sıklıkta görülen kanserdir. Türkiye'ye ait geniş bir veri tabanı olmamasına rağmen Dünya Kanser Veri Tabanı 2002 verilerine göre kadınlarda ölüme sebep olan yedinci kanser türü olduğu anlaşılmaktadır.

Devamını Okuyunuz

Kolposkopi (Rahim ağzının kamera ile incelenmesi)

Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
kolposkopi

Kolposkopi rahim ağzındaki olası bazı hücre değişikliklerine ve şüphelere dayalı kanser ve kanser riskini araştırmayı sağlayan mikroskop, mikroskop ya da bir çeşit dürbüne benzeyen bir alet ile muayene şeklidir. Kendinden ışık kaynağı olan büyüteç benzeri cihaz ile rahim ağzının normal jinekolojik muayene sırasında net olarak görülmeyen bölgelerinin incelenmesine olanak tanır.

Devamını Okuyunuz

Rahim içi kalınlaşması (Endometriyal Hiperplazi)

Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
endometriyalhiperplazi

Adet gören kadınlarda her ay rahim içi tabakası (endometrium) dökülür. Düzenli adet görmeyen bayanlarda ise rahim içi tabakası kalınlaşır. Endometiyal hiperplazi halk arasında daha çok rahim zarı kalınlaşması olarak bilinmekte ve kanser öncüsü bu durum endişeler yaratmaktadır. Nitekim bu hastaların bazılarında rahim kanseri gelişebilmektedir.

Devamını Okuyunuz

Menopoz kontrolünüzü yaptırmayı ihmal etmeyin.

Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
menopoz

Menopoz kadının en son adet kanamasının olduğu zamanı ifade eder. Kadınlarda menopoz, yumurtalıkların işlevlerinin sona erdiğine ve kadınlık hormonlarının salgılanamadığına işaret eder. İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte menopoz dönemindeki insan sayısı artmaktadır. Hayatın doğal bir evresi olarak kabul edilmektedir. Menopoz yaşı Türkiye’de ortalama 47 olarak kabul edilir.

Devamını Okuyunuz

Miyom (Rahimde ur) hakkında bilmek istedikleriniz

Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
miyom

Myom kadınların %20 sinde görülen, rahimden kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Myomlar her zaman şikayete neden olmazlar. Bazen başka bir şikayetle gelen hastada tesadüfen yapılan ultrasonda tesbit edilir. Büyük myomlarda aşırı kanama, kasık ve bel ağrıları, kabızlık yada sık idrara çıkma gibi belirtiler görülebilir. Özellikle myomun bulunduğu yere göre şikayetler değişir.

Devamını Okuyunuz

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA