Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Miyom Ameliyatı : Açık mı yoksa Laparoskopik mi olmalı?


miyom ameliyatı

Miyom ameliyatı hastanın yaşına, çocuk isteğine miyomun tipine, yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre değişir. Rahim içindeki miyomlar (submüköz miyomlar) histeroskopi dediğimiz kapalı yöntemle kesi olmadan çıkarılırken, rahim duvarına gömülü (intramural miyomlar) yada rahimden karın içine doğru büyüyen myomlar (subseröz miyomlar) açık yöntemle yada laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat ile alınabilmektedir.

İleri yaştaki hastalarda genellikle myom rahim ile birlikte alınır (rahim alma ameliyatı). Bu şekilde miyomun tekrarlama ihtimali olmaz. Ancak hasta rahminin alınmasını istemezse sadece miyom da alınabilir. Daha genç hastalarda ise mümkünse sadece miyom alınmalıdır. Ancak bazen rahimde irili ufaklı onlarca myom olmaktadır. Bu durumda ise hasta çocuk sayısını tamamlamış ise rahmin alınması gerekebilir.

Miyom ameliyatında günümüzde açık miyom ameliyatından ziyade kapalı (laparoskopik) yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemde karından 3-4 adet 0.5-1 cm.lik delikler açılarak miyom alma (laparoskopik ile miyom ameliyatı) yada rahim alma operasyonu (laparoskopi ile rahim alma ameliyatı) bu deliklerden gerçekleştirilmektedir. Açık miyom ameliyatı olanlara göre yara iyileşmesi daha çabuk olur. Daha çabuk günlük aktivitelerine döner. Karında kocaman bir kesi olmaz. Daha az iz bırakır. Daha az ağrı olur. Yara yeri enfeksiyon riski daha azdır. Laparoskopik miyom alınması yada rahim alma ameliyatında en önemli faktör cerrahın bu konudaki deneyimidir. Deneyimsiz ellerde komplikasyon oranları artar.

Operasyondan 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Miyom ameliyatı sonrası hasta düzenli kontrollerini yaptırmalıdır. Rahim duvarından karına doğru büyüyen yada rahim içindeki miyomlarda ameliyattan sonra ilk 3 ay, rahim duvarı içerisine yerleşik miyomların ameliyatından sonra ilk 6 ay hastaların gebe kalmasına izin verilmemelidir. Gebelik oluştuğu taktirde bundan sonraki doğumlarını sezaryenle yapması gerektiği konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

Miyom ameliyatı ankaraÇankaya'daki kliniğimiz doktorlarından Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Hastanın isteğine göre Ankara’daki tüm anlaşmalı olduğumuz hastanelerde, açık miyom ameliyatı yada laparoskopi ile miyom ameliyatı şeklinde yapılmaktadır. Miyom ameliyatı fiyatları konusunda bilgi almak için 0312 285 85 88 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz...
›››Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
›››İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
›››Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
›››Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
›››Polikistik Over Sendromu Nedir?


Kliniğimizde

Tarafmızdan laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlar uygulanmaktadır. Tüm jinekolojik ameliyetlarda uygulanan laparoskopi ameliyatlarında tecrübeli ellerde komplikasyon oranı düşük olup, bu ameliyatlar son derece konforlu ameliyatlardır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com