Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

RAHİM İÇİ KALINLAŞMASI (ENDOMETRİYAL HİPERPLAZİ) HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
Adet gören kadınlarda her ay rahim içi tabakası (endometrium) dökülür. Düzenli adet görmeyen bayanlarda ise rahim içi tabakası kalınlaşır. Endometiyal hiperplazi halk arasında daha çok rahim zarı kalınlaşması olarak bilinmekte ve kanser öncüsü bu durum endişeler yaratmaktadır. Nitekim bu hastaların bazılarında rahim kanseri gelişebilmektedir.

Polikistik over sendromu gibi yumurtlama problemi olan kadınlarda rahim içi kalınlaşması oluşma ihtimali artar. Yeni adet görmeye başlayanlarda, menopoza yakın dönemde adet düzensizliği olanlarda, aşırı kilolu, şeker hastalığı olanlarda, sadece östrojen içeren hormon haplarını bilmeden kontrolsüz kullananlarda, östrojen salgılayan yumurtalık tümörlerinde yada kistlerde de rahim içi kalınlaşması görülebilir.

Rahim içi kalınlaşması olan kadınlar düzensiz adet kanamalarından şikayetçidir. Adet kanamalarının aşırı gelmesi, uzun sürmesi yada adet kanamalarının geç gelmesi durumlarında hastaların muhakkak ultrason ile değerlendirilmesi gerekir. Ultrasonda rahim içi kalınlaşması tesbit edilen hastalarda tanı için rahim içinden biyopsi yapılır. Biyopsi işlemi lokalveya genel anestezi yöntemlerinden birisiyle yapılabilir.

Rahim içi dokusunun incelenmesindeki diğer bir yöntem ise pipel denilen özel ince, plastik bir kanül yardımı ile biopsi işleminin yapılmasıdır. Bu işlem için anestezi gerekmez, oldukça kolay ve ağrısızdır. Poliklinik şartlarında oldukça rahat uygulanan bir yöntemdir. Hasta konforu oldukça yüksektir. Hangi yöntemle olursa olsun, alınan parça mikroskobik değerlendirme için patolojiye gönderilir.

Rahim içi kalınlaşma, rahim kanserine dönüşebilme potansiyeli olan bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi yapılmalı ve hasta takip edilmelidir. Tedavi kalınlaşmanın derecesine ve hastanın çocuk istemine bağlıdır. Biyopsi sonucunda kanser hücresi görünmeyen hastalarda genellikle ilaç tedavisi verilerek hasta takip edilir. Tedavi sonunda ikinci bir biopsi yapılarak tedaviye cevap alınıp alınmadığına bakılır. Kalınlaşmanın kansere dönüşme potansiyeli yüksekse veya hasta istemiyorsa ameliyatla rahim alınabilir.
Kliniğimizde

Tarafmızdan laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlar uygulanmaktadır. Tüm jinekolojik ameliyetlarda uygulanan laparoskopi ameliyatlarında tecrübeli ellerde komplikasyon oranı düşük olup, bu ameliyatlar son derece konforlu ameliyatlardır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com