Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Genital Siğilden Korunma - Hpv Korunma Yolları


sigilden-korunma-hpv-korunma-yollari

Hpv nasıl önlenir?


Hpv virüsü ve genital siğil cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak ortak kullanılan klozetler, havlulardan bulaşabileceğide kesin olmamakla birlikte söylenmektedir. Ancak esas bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Hpv den korunma yada genital siğilden korunmanın en önemli yolu güvenilir cinsel ilişkidir. Bu noktada tek eşli olmak güvenliği arttıracaktır. Tek eş ancak güvenilir eş olması oldukça önemlidir.

Genital siğilden korunma yolları nelerdir?


- Genital siğillerden korunmanın en önemli yolu öncelikle tek ve güvenli bir eş sahibi olmaktır. Erkek yada bayanın eşinin dışında bir partnerinin olması, birden fazla partnerinin olması yada partnerinin de başka partnerlerinin olması elbette riski arttıracaktır.
- Yine en önemli siğilden korunma yollarından bir tanesi HPV aşısı yaptırmaktır. HPV aşısının genital siğillere ve rahim ağzı kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Gardasil adı verilen aşı ile hem genital siğillere karşı korunurken hemde rahim ağzı kanseri gelişimi önlenecektir. Elbette bu koruma %100 değildir. HPV virüsünün genitla siğil yapan yada rahim ağzı kanseri yapan onlarca tipi vardır. Bunlardan birkaç tanesi bu aşıların içerisinde mevcuttur. Ancak diğer virüs tiplerine karşıda çapraz reaksiyon ile koruma sağlayabileceği belirtilmektedir.
- Cinsel birliktelik sırasında kondom kullanılması tam koruma sağlamasa bile bulaştırıcılığı bir miktar azaltacaktır. Ancak bulaşmayı tamamen engelleyeceğini düşünmeyiniz.

Hpv li biri ile evlenmek durumunda nelere dikkat etmeliyim?


HPV virüsü mevcut olan bir kişiyle evlenmeniz durumunda cinsel yolla bulaşmayı engellemek için bazı önlemler almanız faydalı olacaktır. Hpv den korunma için öncelikle birliktelik öncesi HPV aşısı ile aşılanmanızda fayda vardır. Bu aşılar sayesinde önemli miktarda virüse karşı koruma sağlayacaksınız. Yine birliktelik sırasında kondom kullanılması bulaşıcılığı azaltacaktır. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda prezervatifin uç kısmında küçük bir delik açılması ve buradan boşalma sağlanırken aynı zamanda kondomun koruyuculuğundan vazgeçilmemiş olması bulaşıcılığı azaltacaktır. Aynı zamanda genital bölgedeki siğillerden bulaşmayı engellemek içinde iç çamaşırda erkek genital organının geçeceği kadar bir delik açarak birliktelik sırasında iç çamaşırı çıkartmadan koruyuculuk oranı bir miktar arttırılabilir. Ancak Hpv den korunma için bu önlemlerin hiçbirinin bulaşıcılığı tamamen engellemeyeceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Hpv virüsü öpüşmeyle bulaşırmı?


HPV virüsünün öpüşmeyle bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak öpüşülen kişinin ağzında siğil varsa bulaşabilir. Ağızda çıkan siğil virüsleri genital siğil virüslerinden genellikle farklıdır. Ancak oral ilişki ile siğiller elbette genital bölgeden ağız bölgesine bulaşabilir.

Prezervatif hpv den korur mu?


Hpv korunma açısından prezervatif tam koruma sağlamaz. Genital gölgenin diğer kısımlarındaki siğillerden karşı cinse bulaşabilir. Bu nedenle hpv virüsünden korunma yolları açısından tüm faktörlere dikkat etmek gereklidir.

Hpv aşısı genital siğilleri önler mi?


HPV aşısı genital siğillerin büyük çoğunluğunu engeller. Özellikle siğillerin büyük çoğunluğu HPV 16 ve HPV 18 tipleri ile oluşmaktadır. Bu nedenle bunları içeren Hpv aşıları ile genital siğillerin önüne geçilmiş olur. Ancak siğile neden olan onlarca Hpv virüsü vardır. Bunların hepsi aşıların içinde yoktur. Bu nedenle Hpv aşıları tüm siğil virüslerine karşı koruma sağlamaz. Ancak çapraz reaksiyonla diğer virüslere karşıda kısman koruma sağlayabileceği söylenmektedir.

Erkeklerde korunma aşısı var mıdır?


Hpv aşıları erkeklere de uygulanabilir. Şu anda pek çok ülkede kadınlara yönelik rutin aşılama programları oluşturulmuştur. Ancak bazı ülkelerde erkeklerde bu programa dahil edilmiştir. Tam koruma sağlanması açısından erkeklerinde aşılanması uygun olacaktır. Sonuçta Hpv virüsleri erkeklerde de siğillere ve genital kanserlere neden olabilmektedir.

Hpv den kurtuldum? Bundan sonra ne yapmalıyım?


İmmün sistemi güçlü olanlarda 2 yıl içerisinde siğil virüsleri vücuttan tamamen temizlenir. Ancak hastaları %10-15’inde temizlenemez. Vücut direncinin düştüğü herhangi bir dönemde tekrar aktive olabilir. Bu nedenle sağlığınızı koruyun. Vücut direncinizi en üst seviyede tutmaya çalışın.

Hpv korunma yollarını uygularken sigara ve alkol gibi vücut direncini düşüren kötü alışkanlıklardan uzak durmak yerinde bir davranış olacaktır. Siğillere dokunmayın yada kaşımayın. Aksi halde yayılmasını hızlandırırsınız. Ortak terlik ve benzeri eşyaları kullanmayın. Kişisel hijyen ürünlerini paylaşmayın. Havlular, jiletler ve diğer ortak malzemeler virüs bulaşmasını kolaylaştırabilir. Birliktelik esansında faydası kısıtlı da olsa kondom kullanınız.

Hpv aşısı yaptırsanız dahi normal jinekolojik muayenelerinizi ve smear testlerinizi yaptırmaya devam etmeniz Hpv korunma açısından oldukça önemlidir. Genital siğil tedavisi gördüyseniz daha sonrasında genital siğillerin tekrarlayabileceğini bilmelisiniz. Bu amaçla dikkatli olmalısınız. Tekrar çıkacak olursa çoğalmadan erkenden tedavi görmenizde fayda vardır.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde genital siğil tedavisi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara Hpv Tedavi veya Ankara siğil tedavisi için bizimle 0312 285 85 88 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Hpv Ankara, Hpv tedavisi Ankara, Siğil tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
İlgili Diğer Yazılar

Kliniğimizde

Kliniğimizde genital bölgedeki siğillerin yakılması ve dondurulması işlemi yapılmaktadır. Çok geniş lezyonlarda anestezi altında işlem yapılmaktadır. HPV aşılarını kliniğimiz aracılığı ile temin edebilirsiniz.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: nerminkosus@gmail.com
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz

www.aydinkosus.com

www.jinekologankara.com

www.ankaratupbebekuzmanlari.com