Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ARTIRAN UYGULAMALAR


tupbebekbasari

IVM (In Vitro Maturasyon) Laboratuvarda Olgunlaştırma
IVM’de kısa süreli yumurtalıkları uyaran ilacı uygulanarak veya hiç ilaç kullanılmadan yumurtalıklarda bulunan henüz küçük olgunlaşmamış yumurtalar toplanarak laboratuvar ortamında olgunlaşması beklenir. Uygun gelişim evresine ulaştığında döllenerek, rahim içine transfer edilir. IVM halen dünyada az sayıda merkezde uygulanmaktadır. Özellikle polikistik over sendromlu hastalarda veya yumurta olgunlaşmasında problem yaşanan hastalarda uygulanır. Ancak gebelik oranları standart tüp bebek tedavisine daha düşüktür. En iyi merkezlerde bile gebelik oranları % 15-20’dir.

IMSI (Yüksek Mikroskobik Büyütmeyle Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyonu)
IMSI işleminde yüksek büyütmeli objektif ve özel optik sistemler içeren mikroskoplar kullanılarak spermler morfolojik olarak daha net incelenir. Böylece spermin başı içerisindeki anormallikler tespit edilerek seçim yapmak mümkün olmaktadır. Fakat IMSI spermi sadece morfolojik olarak değerlendirir, döllenme, embriyo gelişimi ve gebelik için çok önemli olan genetik anomalilerinin tanımlanmasına imkan vermemektedir. Bu nedenle kullanım alanı sınırlıdır. Morfolojik değerlendirme özel boyama teknikleriyle de yapılabilmektedir, ama bu spermler boyama sonrası canlı kalamadıklarından mikroenjeksiyon için kullanılamamaktadır.

Embriyo kabuğunun inceltilmesi (assisted hatching)
Embriyonun zarı kalınsa rahme tutunması ve kabuğunu yararak gelişmesi zor olabilir. Böyle durumlarda “zona” dediğimiz kabuğun inceltilmesi gerekir. Bunun için genellikle embriyo transferi yapılacağı günün sabahı transfer edilecek olan embriyoların zarı embriyolog tarafından lazer veya bazı özel ilaçlar kullanılarak inceltilir. Bu işlem embriyoların rahim içine kolay yapışmasını ve gelişmesini sağlar. Bu uygulama zarın kalın olduğu durumlarda, 38 yaş üstündeki hastalarda, dondurulmuş embriyo transferinde ve tekrarlayan başarısızlığı olan hastalarda kullanılmaktadır.

Yapay Rahim ( Ko-Kültür)
Laboratuvar ortamında embriyolar özel bir besleyici sıvı içerisinde büyütülür. Ancak bazen bu sıvı embriyonun gelişmesi için yeterli olmaz. Bu durumda, anne adayının rahminden bebeğin gelişme aşamasına uygun zamanda parça alınarak, bundan elde edilen hücreler geliştirilir. Bu hücreler döllenmiş yumurtaların içinde büyütülmesi için kullanılır. Yapay rahim adı da verilen uygulama bazı durumlarda başarıyı artırsa bile, çoğu hastada iyi sonuç verdiği konusunda yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Embriyo geliştirme sıvılarının ileri teknoloji ürünü olması nedeniyle artık bu yöntem az sayıda merkezde uygulanmaktadır.

Embriyo yapıştırıcı
Embriyo yapıştırıcı, transfer sırasında kullanılan, içerisinde bulunan hyaluronan adlı maddenin etkisi ile embriyonun rahim içerisinde tutunma şansının arttığı düşünülen bir ajandır. Ancak başarısı konusunda yeterli çalışma yoktur.

Preimplantasyon genetik tanı (PGT / PGD)
PGT yöntemi, laboratuvar ortamında geliştirilen embriyolar üzerinde genetik inceleme yapılmasıdır. Bu yöntem seçilmiş olan sağlıklı embriyoların anne adayının rahimine yerleştirilmesine olanak sağlar. Tüp bebek programına alınan her çiftte embriyoların genetik olarak incelenmesine gerek yoktur. PGT, ailesinde veya kendisinde genetik hastalık taşıyıcılığı olan çiftlerde, daha önce genetik bir hastalığı olan çocuk veya çocuklara sahip olanlarda, ileri yaştaki tüp bebek hastalarında, tekrarlayan erken gebelik kayıpları-düşükleri olanlarda, bir çok kez tüp bebek yapılmasına rağmen gebelik elde edilememiş çiftlerde, şiddetli erkek kısırlığı ile birlikte görülen kromozom bozuklukları veya genetik hastalıklarda, organ ve doku nakli gereken durumlarda HLA genotyping (doku tiplemesi) yapılması amacı ile kullanılabilir.

PGT Embriyo için zararlı mıdır?
Biyopsi işlemi embriyonun 7 veya daha fazla hücre (blastomer) içerdiği dönemde uygun teknik şartlarda ve tecrübeli kişiler tarafından yapıldığı zaman embriyonun ileri gelişimine zarar vermemektedir. Bazı durumlarda embriyodan değilde genetik yapısı embriyoya benzeyen kutup cisimciğinden biyopsi yapılır. Nadiren biyopsi işlemine bağlı embriyonun gelişimi durmakta, bu da embriyo sayısının az olduğu durumlarda bazen transfer için elde embriyo kalmamasına neden olabilmektedir.
Kliniğimizde

Tarafmızdan tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması ve folikül takibi kliniğimizde yapılmaktadır. Gelişen yumurtalar daha sonra sedasyon ile toplandıktan sonra döllenmekte ve büyümeleri takip edilmektedir. Uygun zamanda rahim içine yerleştirilmektedir.

Ankara Tüp Bebek Uzmanı İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Tüp Bebek Uzmanı Sağlık Siteleri

Ankara Tüp Bebek Uzmanı Web Sitelerimiz