Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Vajina darlığı ilişkiye girememe (vajinismus) nedeni midir?


vajina darlığı vajinismus ilişkiye girememe

Vajinismus vajenin dar olması veya vajenin küçük olmasından kaynaklanır mı?


Cinsel ilişkide zorlanma ve ağrı ilk ortaya çıktığında çoğu kadında vaginasında bir anormallik olduğunu, yada vajenin dar olması veya küçük olması gibi düşünceler akla gelir. Oysa ki bu tip bir sorun son derece nadirdir. Vagina boyutları aslında normaldir, sadece istemsiz kasılma olduğundan vaginanın giriş kısmında kasılmaya bağlı daralma olmaktadır. Bu da sanki vagina küçükmüş hissi vermektedir. Gerçekte böyle bir şey söz konusu değildir. Uzun süredir ilişki olmayan kadınlar, bazen buna bağlı vaginanın küçülmüş olabileceğini düşünürler. Bu da doğru bir düşünce değildir. Vagina son derece esnek bir organdır, doğumda bebeğin geçişine müsaade edecek kadar genişleme kapasitesi vardır. Bu nedenle bir süre ilişki olmaması daralmaya neden olmaz.

Dar vajinada cinsel ilişki olmaz mı?


Normal vajina büyüklüğü 6-8.5 cm arasında değişmektedir. Ancak cinsel ilişki esnasında vajen uzunluğu değişmektedir. Kaslı yapısından dolayı vajen hormonal değişimlere bağlı olarak esneyebilme kabiliyetine sahiptir. Cinsel ilişki sırasında uzunluğu 10-12 cm. e kadar artabilmektedir. Bu nedenle vajenin dar olması, küçük olması yada erkeğin genital organının büyük olması birlikteliğe engel değildir.

Vajinam çok mu küçük?


Cinsel ilişki sırasında ağrı hisseden, cinsel ilişkiye tam giremeyen yada vajene tampon yerleştiremeyen kadınlar vajinam dar ilişkiye giremiyorum diye düşünmektedir. Vajinanın çok küçük olduğuna dair şüphe uyandıran bu belirtilere sahip kadınlar incelendiğinde aslında bu kadınların normal büyüklükte bir vajinaya sahip oldukları görülmüştür. Vajina büyüklüğü kadının boyu ve yaşı ile alakalı değildir. Normal doğum sırasında bebeğin rahatlıkla geçtiği vajen birliktelik sırasında hiçbir sıkıntı oluşturmaz. Menopoz yada geçirilen vajinal ameliyatlara bağlı olarak bazen vajen daralabilir. Tabiiki bu durumların tedavi edilmesi gereklidir.

vajina darlığı vajinismus ilişkiye girememe

Çok nadiren vajende yapısal anormallikler yada perdeler nedeniyle vajen normalden küçük olabilir. Bunlar yapılacak basit bir jinekolojik muayene ile tesbit edilip tedavi edilebilir. Muayenede fiziksel bir sorun yoksa hastada vajinismus hastalığı var demektir.

Uzun süre birliktelik olmaması vajende küçülmeye ve birlikteliğin engellenmesine neden olmaz. Vajen elastik bir yapıdadır. Birliktelik çok olanlarda yada doğum yapanlarda elastikiyetini bir miktar kaybedebilir. Ancak uzun süre cinsel ilişki olmayanda vajende daralma olmaz.

Sonuç olarak vajenin dar yada küçük olması vajinismus nedeni değildir. Vajenin dar olması birlikteliği engellemez. Ancak vajen girişindeki kasların kasılmasına bağlı olarak gelişen vajinismus, kadınlarda “vajenim dar ilişkiye giremiyorum” diye bir düşünce oluşturur. Bu nokrada uygulanması gereken tedavi vajen darlığı tedavisi değil, vajinismus tedavisidir.

Çankaya Çukurambar ilçesindeki Ankara vajinismus merkezimizde vajinismus tedavisi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara vajinismus tedavisi ve vajinismus tedavisi ankara fiyatları için bizimle 0312 285 85 88 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Ankara, Vajinismus Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
>>>Tüp bebek kaç defa denenebilir?


Kliniğimizde

Tarafımızdan vajinismus tedavisi uygulanmaktadır. Genelde vajinismus tedavisi 2-3 seansta tamamlanmaktadır. Vajinismus tedavisi ile korkularınızı yenerek yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Vajinismus Ankara İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Vajinismus Tedavisi Ankara Sağlık Siteleri

Vajinismus Ankara Diğer Web Sitelerimiz