Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Vajinismus, Vajinismus Egzersizleri, Vajinismus Ankara


vajinismus egzersizleri

Vajinismus egzersizleri ile vajinismus hastalığının kontrolü artık sizde olacak.


Vajinismus hastalığını yenmek artık çok daha kolay. Gün içerisinde 2-3 defa yapacağınız 15-20 dakikalık egzersizler sayesinde hastalığınızın kontrolü sizde olacak. Bu makalemizde vajinismus egzersizleri, vajinismus parmak egzersizleri ve kegel egzersizleri ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız.

Vajinismus hastalığını yenmek için evde kendi başınıza yapabileceğiniz tedavi yöntemleri şunlardır:
- Rahatlama ve Nefes egzersizi
- Ayna egzersizi
- Genital masaj ve Dokunma (Sensate focus)
- Kegel egzersizi
- Vajinismus parmak egzersizleri

Vajinismus tedavisinde kullanılan vajinismus egzersizleri


Rahatlama ve Nefes egzersizi: Bu egzersiz sadece vajinismus tedavisinde değil aynı zamanda bedenen ve ruhsal rahatlama gerektiren tüm durumlarda kullanılır. Maalesef toplum olarak doğru nefes alıp verme tekniklerini bilmiyoruz. Doğru nefes alma tekniğinde hasta burundan nefes alırken karının şiştiği hissedilir. Göğüs kafesi şişmez. Buna diyafram solunumu adı verilir. Burundan derin nefes aldıktan sonra nefes alma süresinin iki katı olacak şekilde yavaş yavaş nefes verilir. Gün içerisinde 2-3 sefer 15-20 sefer yapılacak bu egzersiz bedenen ve ruhen bir rahatlama sağlayacaktır.

Ayna egzersizi: Kadının ayna karşısında cinsel organını tanımasını ve ona dokunmasını amaçlayan bir vajinismus egzersizleridir. Bu egzersiz başlangıçta size zor ve hoş olmayan bir egzersiz şeklinde gelebilir . Ancak bu egzersizi günde 15-20 dakika yapmanız cinsel organlarınızın farkına varmanız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Genital masaj ve Dokunma (Sensitif focus): Bu egzersiz kadının genital bölgelerine ufak masajlar yapması ve haz almaya çalışmasıyla ilgili vajinismus egzersizleridir. Bu egzersiz için bebek yağı yada kayganlaştırıcı bir krem kullanabilirsiniz. Önce bu egzersizi siz uygulayınız daha sonra eşinizin uygulamasını isteyiniz. Eşiniz masaj yaparken siz söylemlerinizle aşinizi yönlendiriniz. Bu egzersiz sırasında parmak vajen dış kısmına temas edebilir ancak bu aşamada henüz içeriye girme girişiminde bulunulmaması gereklidir.

Kegel egzersizleri: Vajinismusun tedavisinde kullanılan kegel egzersizleri vaginayı saran pelvik taban kaslarını kontrol altına almak için kullanılır. Vajinismusta istem dışı kontrolsüz kasılma olduğundan, kegel egzersizleri sayesinde bu kontrol dışı kasılmaların önüne geçilmiş olur. Aslında kegel egzersizleri vajinismustan başka pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Özellikle normal doğum sonrası vaginayı saran kasların toparlaması-sıkılaşması için ve sarkma-idrar kaçırma tedavisinde kullanılır.

Vajinismus parmak egzersizleri: Sırtüstü yatar pozisyonda uygulanan vajinismus parmak egzersizleri hastanın vajenini hissetmesi ve kontrollü bir şekilde vajene girmesini amaçlamaktadır. Diğer egzersizleri yapan hastalarda bu basamağa geçilebilir. Öncelikle serçe parmak birinci boğumuna kadar vajene sokulur. Daha sonra ikinci ve sonra tamamı içeriye doğru itilir. Bu egzersizi yaparken düzenli nefes alıp vermeyi ve rahatlamayı unutmayınız. Daha sonra işaret parmağı da aynı şekilde kullanılır. Bir sonraki aşamada iki parmak birden aynı şeklide yavaş yavaş içeriye doğru itilir. Aynı egzersizi erkeğinde eşine uygulaması son aşamada önerilir. Vajinismus parmak egzersizleri oldukça faydalı egzersizler olmakla birlikte hastalar tarafından sevilmeyen ve pek tercih edilmeyen egzersizlerdir. Vajinismus parmak egzersizlerini yapamıyorum diye üzülmeyiniz. Parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavisinde tam başarıya ulaşabilirsiniz.

Vajinal Dilatatör Egzersizleri: Bu egzersizler değişik çubuklar kullanılarak vajene giriş sağlanması amacıyla yapılan egzersizlerdir. Aslında vajinismus parmak egzersizlerinin değişik modern aletlerle yapılmasıdır. Bu nedenle eğer yapılacaksa dilatatör yerine parmak egzersizlerinin yapılması gereksiz harcamaların önene geçecektir. Aynı zamanda hastanın evde tek başına rahatlıkla uygulayabileceği bir yöntem değildir. Muhakkak bir yardımcı gerekmektedir.

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?


Kegel egzersizlerini yapmak çok kolay ve basittir. Egzersizlerin nasıl ve ne sıklıkta yapılacağı hastaya anlatılır. Egzersiz için özel bir pozisyon veya zaman yoktur. İstenildiği yerde ve zamanda rahatlıkla yapılabilir. Önce derin nefes alıp idrarı yaparken aniden tutar gibi vaginal kaslar 3-5 sn kasılıp bırakılır. 5 sn gevşetilip tekrar kasma hareketi yapılır. Bu hareketler günde 2-3 defa 20-30 kez tekrarlanır. Sadece vaginayı ve pelvis tabanını saran kaslar kasılıp gevşetilir. Karın ve uyruk kasları kasılmaz. Kegel egzersiziyle zamanla pelvik taban kaslarının istemli kontrolü sağlanır. Vajinismus tedavisinin esasını bu oluşturur. Kegel egzersizleri ile öncelikle kaslar keşfedilir, sonrasında kasların istemli kontrolü sağlanır. Vajinismus egzersizleri yapanlar istemli kasılma ve istemli gevşeme kontrolünü sağlayarak vajinismus hastalığından daha rahat bir şekilde kurtulmuş olurlar. Kegel egzersizleri erkeklerdede erken boşalma durumlarında kullanılmaktadır. Kegel topu adı verilen değişik cihazlar tasarlanmıştır. Ancak diğer basamakları geçmeden direkt olarak kegel topunu kullanmanız zaten mümkün olmayacaktır. Tarafımızdan kegel topu gibi vajinismus egzersiz cihazları kullanılmamaktadır.

Vajinismus parmak egzersizleri ve diğer vajinismus egzersizlerini evde düzenli olarak uygulayarak vajinismus hastalığından kurtulabilirsiniz. Vajinismus ev ödevlerinizi yerine getirirseniz vajinismus kendi kendine yenenler arasına katılabilirsiniz. Ancak bunlarda bazen başarısız olabilirsiniz. Bu sizin motivasyonunuzu bozmasın. Bu durumlarda bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır.

Ankara vajinismus kliniğimizde vajinismus tedavisi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Jinekolojik muayene esnasında herhangi bir alet kullanılmaz. Muayene oldukça kısa, basit ve ağrısız bir muayenedir. Jinekolojik değerlendirme sonrası vajinismus hastalığının derecesi belirlenir. Tedavinin kaç seans süreceği bu muayeneye göre karar verilir. %90 hastada 2-3 seansta vajinismus problemi çözülür. Ankara vajinismus tedavisi ve vajinismus tedavisi ankara fiyatlarıiçin bizimle 0312 285 85 88 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Ankara, Vajinismus Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
>>>Tüp bebek kaç defa denenebilir?

Kliniğimizde vajinismus tedavisi Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara vajinismus tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Ankara, Vajinismus Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş


Kliniğimizde

Tarafımızdan vajinismus tedavisi uygulanmaktadır. Genelde vajinismus tedavisi 2-3 seansta tamamlanmaktadır. Vajinismus tedavisi ile korkularınızı yenerek yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Vajinismus Ankara İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.drnerminkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Vajinismus Tedavisi Ankara Sağlık Siteleri

Vajinismus Ankara Diğer Web Sitelerimiz